Americké trhy zachvátila začátkem srpna panika a akcie zažily dramatický pokles. Stojíme na prahu další ekonomické krize, nebo šlo jen o poryv a mírnou korekci? „Je to těžké odhadovat, může to být i předzvěstí větší krize. Záleží na tom, jak se k tomu postaví investoři a jaký bude vývoj v následujících týdnech,“ uvedl v rozhovoru v pořadu FLOW ekonom Jan Švejnar, profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku a předseda výkonného a dozorčího výboru tuzemské vysoké školy CERGE-EI.
„Mnoho dobrých investorů bylo na dovolené a ti, kteří nyní vedou fondy, často nejsou tak zkušení, takže i to je jeden z možných důvodů, proč došlo k takovému poklesu akcií,“ dodal česko-americký ekonom. Podle něj ale dění na burze může v důsledku ovlivnit i americké prezidentské volby.
Bidena si budou lidé pamatovat jako dobrého prezidenta
S profesorem Švejnarem jsme probrali také prezidentství Joea Bidena. Jak si vysvětluje, že Biden tak dlouho váhal s odstoupením z kampaně navzdory obrovskému tlaku, kterému čelil? A proč vůbec znovu kandidoval, když původně slíbil, že to neudělá? „Prakticky pokaždé, když prezident Spojených států řekne, že už podruhé kandidovat nebude, se mu nakonec tak líbí, co dělá, že do toho jde podruhé,“ uvedl k tématu Jan Švejnar.
Rozhodující pro Bidenovo odstoupení z nominace byl podle Švejnara hlavně tlak donorů Demokratické strany, kteří se od ní začali ve velkém odklánět. Naopak jako důvod, proč Biden tak moc chtěl usilovat o funkci navzdory svému zdraví, uvádí Švejnar možný vliv jeho manželky, jak o tom spekulovala některá média.
V rozhovoru ve FLOW jsme probrali také kandidáta na viceprezidenta, šance Kamaly Harrisové porazit Donalda Trumpa a témata, která podle profesora Jana Švejnara blížící se prezidentské volby v USA rozhodnou.