Praha /ROZHOVOR/ – V minulých prezidentských volbách byl soupeřem Václava Klause. Ačkoliv by tentokrát podle průzkumů americko-český ekonom Jan Švejnar bodoval, do prezidentského boje nevytáhl. Ve volebním finiši však podpořil Karla Schwarzenberga.
Není vám teď, když vidíte sestavu kandidátů na českého prezidenta, přece jen trochu líto, že jste nekandidoval? Analytici soudí, že byste měl velkou šanci.
Je mi to samozřejmě trochu líto. Ale bylo to pevné rozhodnutí. Byl jsem přesvědčen, že s dostatečnými finančními prostředky bych měl velkou šanci, ale též jsem byl a stále jsem toho názoru, že bez financí vyhrát nelze.
Víte, jak vypadají televizní debaty prezidentských kandidátů v Americe. Pokud jste sledoval zdejší kandidátské diskuse
v České televizi, případně na internetu, čím se hlavně liší?
Sledoval jsem jak naše, tak americké debaty. Mají mnoho společného, zvláště snahu kandidátů působit přijatelně pro voliče a prosadit své názory jako společenskou normu. Hlavní rozdíl spočívá
v tom, že v Americe jsou skoro všichni kandidáti dlouhodobými politickými profesionály, zatímco u nás máme
i poměrné začátečníky.
Komu dáte svůj hlas a proč?
Žádný z kandidátů není ideální. Za normálních okolností to pro fungování státu není nezbytné, protože v každodenním životě náš prezident nehraje zásadní rozhodovací roli. Jsou však klíčová období, vzpomeňme Mnichov a únor 1948, kdy prezident nezastupitelnou roli hraje. Měli bychom tudíž vybrat člověka, který by nás vedl nejlépe v těch nejhorších situacích, ve kterých bychom se mohli při nynější globální nejistotě ocitnout. Jsem přesvědčen, že přes všechny své nedostatky a názorové rozdíly je touto osobou mezi dnešními devíti kandidáty Karel Schwarzenberg. Má mimořádné mezinárodní zkušenosti, morální a společenskou integritu a též schopnost důstojně, avšak jasně prosazovat zájmy naší země. Je velkorysý a byl by dobrým strážcem naší národní identity.
Karel Schwarzenberg je kandidát TOP 09 a stranickými kandidáty jsou i Přemysl Sobotka
a Jiří Dienstbier. Je to pro ně
v českém prostředí výhoda, anebo handicap?
V dnešní situaci, kdy jsou občané rozhořčeni různými politickými skandály, je to handicap. Bude zajímavé, jestli ho někdo z nich překoná.
Také v USA existují nezávislí prezidentští kandidáti. Jaké mívají vyhlídky a proč?
Obvykle nemají šanci, ale někdy jsou schopni zvrátit výsledek volby mezi dvěma favority. Nezávislý Ross Perot tak například pomohl Billu Clintonovi.