Jan Švejnar byl hostem pořadu Řečí peněz.
Americká ekonomika nestagnuje, roste zhruba dvouprocentním tempem, ukazují nejnovější americké statistiky. Spojené státy stejně jako my stále bojují s inflací, ale v mnohem menší míře než Evropa. Může nás díky tomu americké hospodářství v příštích letech silně předběhnout, nebo se naše síly brzy vyrovnají? Můžeme si z amerického vývoje vzít příklad?
Výsledky americké ekonomiky přinesly potěšující zprávy. Na to, s jakými problémy země západního světa v poslední době bojují, vykazují Spojené státy slušný dvouprocentní růst, ve druhém čtvrtletí dokonce téměř 2,5procentní. Lidé totiž v Americe opět začali víc utrácet.
Jen pro srovnání velké evropské země letos předpokládají růst někde mezi nulou a půl procentem. I americké hospodářství ale brzdí nepříjemná inflace. Zdaleka ale není tak vysoká jako u nás a v současnosti už klesla na úroveň kolem čtyř procent.
I přesto, že inflace je v Americe, zdá se, na ústupu, drží FED stále poměrně přísnou restriktivní politiku a na svém posledním zasedání na konci července dále zvýšil úrokové sazby, a to o čtvrt procentního bodu do pásma pět a čtvrt až pět a půl. Jsou tak nejvýše od roku 2001.
„FED velice rozvážně a dlouho situaci sledoval, nezvyšoval úrokové sazby. Teprve když dospěl k názoru, že inflace je opravdu typu, kdy ji může zkrotit, začal velice postupně a pomalu sazby zvyšovat. Tím se liší od ČNB, která velice rázně najednou vystřelila úrokové sazby až na 7 procent a FED teprve nyní dochází k 5 až 5,5 procentu, kde asi zůstane,“ říká ekonom Jan Švejnar, předseda výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě.
Velké odhodlání ekonomiku udržet
Podle jeho slov chce FED dojít do 2 procent a při tom se bude snažit předejít recesi. Dobrým znamením, jak také uvádí, je pro Ameriku fakt, že i přes restriktivní politiku, kterou vedou, jejich ekonomika roste poměrně dobře na to, v jaké situaci se nachází. Otázkou zůstává, jestli přísná restrikce nemůže americký ekonomický růst zbytečně zbrzdit a omezit například nabídku úvěru pro americké společnosti.
„To se může stát. Může to změnit poptávku firem po úvěrech a tam FED a právě skupina, která nyní už argumentuje, že by se mělo přestat se zvyšováním, budou podle mě připraveni poměrně rychle snižovat sazby. V tomto směru tam je odhodlání, aby si ekonomika vedla dobře a aby se inflace co nejrychleji vrátila ke 2 procentům, ale už to není tak velký problém, jako když byla inflace nad 5 procenty,“ uvádí.
Obecně vzato se ale Spojeným státům daří jednak velmi dobře zvládat inflaci a jejich hospodářství je na tom také podstatně lépe než to evropské. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je podle Švejnara jejich větší surovinová soběstačnost.
„Je to takový dlouhodobý důvod. Když si to srovnáme, tak Amerika je poměrně bohatá na nerostné bohatství a Evropa je v tomto ohledu chudší. Druhý faktor je, že Amerika , například břidlicový plyn, ke kterému se Evropa neodhodlala, i když ho má. A pak je tam celkově regulace ekonomiky a inovace. Amerika je inovativní ekonomikou a tady vidíme technologický pokrok, který je velice rychlý. Tam je nebezpečí, že by Evropa mohla zaspat,“ dodává.