Poslechněte si rozhovor Jana Švejnara pro Český rozhlas.
Měřeno růstem HDP Česko od roku 2015 zbohatlo o více než 15 procent. I když rostou mzdy, pořád je mezi platy v Česku a západními evropskými státy propastný rozdíl. Je na obzoru zásadní obrat?
„Když politici a ekonomové v Bruselu poměřují, jak dobře si vedeme v rámci HDP, tak je to vlastně to, co dostávají jednak zaměstnanci a jednak ti, kdo poskytují kapitál. A hodně z toho zisku jde právě vlastníkům kapitálu, což jsou někdy i zahraniční společnosti,“ vysvětluje ekonom Jan Švejnar.
Korunové mzdy u nás se zvyšují rychleji než německé. Ale celkové rozdíly v platech se za posledních osm let nezměnily. Podle Švejnara je za tím právě rozvrstvení HDP, kdy většina jde kapitálu a mnohem méně pracovním silám.
„To se teď mění, protože odbory začínají být průbojnější. A nízká nezaměstnanost tlačí na zvyšování mezd i u podniků, které odbory nemají,“ myslí si profesor Kolumbijské univerzity.
České mzdy jsou třetinové oproti Německu
České platy se ale pohybují někde mezi třetinou a polovinou mezd v sousedním Německu a Rakousku. „Je to velký rozdíl zvlášť pro zemi, jako je naše, která měla před válkou i po ní mzdy v průměru na stejné úrovni s Rakouskem a Německem.“ A nestandardní je to i v celosvětovém kontextu.
„Třeba 20–30 % je dlouhodobý rozdíl i mezi jihem a severem USA. Ale rozdíl 50–70 %, jako je u nás, dlouhodobě udržitelný není. A u nás už to trvá příliš dlouho.“ Švejnar ale téma uzavírá optimisticky: „Doufám, že bohatnutí Česka brzy pocítíme i v tomto ohledu a že dojde k rozvrstvení ve prospěch mezd a platů. A že trend, který vidíme poslední rok či dva, je jen začátkem dlouhodobějšího trendu.“
Zdroj: Český rozhlas