Zdaňme vyšší střední třídu

Zvýšení daňové progrese je zcela přirozené, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Jan Švejnar s tím, že přísnější zdanění by se mělo týkat už vyšší střední třídy. Podle ekonomky Danuše Nerudové by šlo o lidi, jejichž příjem přesahuje 150 tisíc měsíčně. Švejnar ale hranici vidí níž.

„Zvýšení daňové progrese je z v této situaci zcela přirozené,“ řekl Švejnar s tím, že nelze jít jen po domácnostech s nejvyššími příjmy. „Od těch se toho nevybere dostatek. Bohužel tím bude ovlivněna i vyšší střední třída,“ pospal ekonom a dodal, že jde o nutný krok, protože jinak se nevybere dost peněz na to, aby se pokryl deficit státní kasy.

Do nejvyššího daňového pásma by podle ekonomky Danuše Nerudové mělo být zahrnuto horních 20  procent populace. „Vyšší střední třída se definuje nejen měsíčním příjmem, ale také bohatstvím. Každý sociolog vidí stratifikaci společenských tříd trochu jinak. Ta hranice je pohyblivá, ale určitě hovoříme o lidech, jejichž plat činí 150 tisíc měsíčně a víc,“ popsala Nerudová.

Podle Švejnara je ale skupina lidí, jejíž měsíční příjem přesahuje 150 tisíc, poměrně malá. „Očekávám, že se to nakonec bude dotýkat i lidí, kteří jsou, řekněme, na 120 tisících,“ řekl Švejnar. Záležet podle něj bude také na tom, jaká další opatření vláda přijme. „Například zvýšení daní z nemovitostí je něco, kde máme velký prostor. Jsme hluboko pod tím, co se vybírá v jiných zemích. Je výhoda, že máme řadu cizinců, kteří vlastní nemovitosti, a tudíž by platili vyšší daně, na které jsou zvyklí v jiných zemích,“ sdělil ekonom.

Nerudová dále upozornila, že vláda se kromě příjmů bude muset zaměřit také na výdaje. „Kabinet bude muset škrtat na výdajové straně a dívat se i na sociální programy, které vyplácí,“ řekla Nerudová a podotkla, že například zastropování cen elektrické energie nemělo být plošným opatřením. „Měli jsme si vytipovat domácnosti, které skutečně potřebují pomoct. Bylo pomoženo i domácnostem, které to nepotřebovaly, a opatření bylo zbytečně drahé pro státní rozpočet,“ řekla někdejší prezidentská kandidátka.

Zdroj: CNN Prima News