Jsme na začátku obchodní války. Ekonomický rozvoj trvá už příliš dlouho

Jan Švejnar hostem pořadu Českého rozhlasu Jak to vidí. Rozhovor si můžete poslechnout zde:

Spojené státy americké rozdávají sankce. Ekonomická konjunktura už trvá dost dlouho. A turecká měna padá. Rozhořela se naplno globální obchodní válka?

„Válka se opravdu rozhořela, ale myslím, že ještě ne naplno. Stále se velmi intenzivně vyjednává. A to jak mezi Amerikou a Čínou, taktéž s Kanadou nebo Mexikem. Jsme tedy spíš na začátku války,“ říká ekonom Jan Švejnar.

Jedním z důvodů pro rozpoutání může být řešení vnitřních problémů Spojených států. „Prezident Trump to vidí jako spásu průmyslu a americké ekonomiky. I když z hlediska ekonomů to je něco, s čím nesouhlasíme.“

K čemu by tedy protekcionistická politika USA mohla vést? „V nejhorším případě k opravdu velké obchodní válce a od toho by se pak odvíjela velká ekonomická recese, ne-li deprese. Když půjdeme do historie, tak ve 30. letech minulého století to byla přesně tato protekcionistická opatření, která vedla k obrovské depresi. To je ale nejhorší scénář.“

„Mírnější nebo pozitivní scénář by byl, že to vede strany k většímu a intenzivnějšímu vyjednávání. Dohodnou se pravidla, se kterými jsou všichni spokojeni, a poté může dál pokračovat bezcelní politika nebo taková, kde jsou cla velmi nízká,“ dodává.

Země si půjčují v cizích měnách

Americká opatření jsou primárně zaměřená proti Číně. Evropa je podle Švejnara zatím jakýmsi nevinným hráčem stojícím mimo, nicméně i ona je zasažena a nemůže být dlouho neutrální.

Nemůže zde tedy být snaha o rychlejší vyvolání krize? „Je pravda, že hodně lidí si už nyní představuje, že konjunktura, která začala ve Spojených státech a pak se přenesla do světa, trvá velmi dlouho. Je to vlastně nejdelší období ekonomického vzrůstu v moderní historii a tudíž mnoho lidí si klade otázku, kdy tento cyklus skončí a kdy nastane pokles. Vidíme tuto nejistotu na příkladu, jak se chovají rozvojové trhy od Turecka dál.“

A právě Turecko je kapitolou samo o sobě. Tamní lira se od začátku roku propadla až o 40 % a až teď se zase trochu vzpamatovává. „Příčinou je, že si země často půjčují v cizích měnách. Turci si nepůjčovali v lirách, ale v dolarech. Ve chvíli, kdy z nějakého důvodu začne být situace nejistá, zahraniční kapitál začne ze země odcházet a lira začne klesat. Všechny závazky v dolarech pak jsou mnohem hůře splatitelné a to vytvoří spirálu.“

Zdroj: Český rozhlas – Jak to vidí