Agresivní zvyšování úrokových sazeb by mohlo vést k recesi

Jan Švejnar byl společně s Josefem Středulou, předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Na záznam se můžete podívat zde:

Musí být líp. Jestli bude hůř, ať to někdo přizná a nehraje si s námi. Lidé už totiž nemají kam ustupovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a kandidát na prezidenta Josef Středula. Ekonom Jan Švejnar varoval před tím, že agresivní zvyšování úrokových sazeb by mohlo vést k recesi.

Řada Čechů se kvůli rostoucí inflaci a zdražování nachází ve velmi těžké situaci. „Musí být líp. Musíme směřovat k něčemu lepšímu, ne horšímu. Jestli horšímu, ať to někdo, i z politiků, přizná, ať si s lidmi nehrají. Lidé přijdou na to, že jim někdo lže. Poté se rozhodují v preferencích třeba ve volebních kláních. V tuto chvíli se tady mlčí ve spoustě věcech, které jsou reálné. Nemluví se o tom, kde se udělaly chyby, a všechno se to převádí na nejobyčejnější lidi. Oni už nemají, kam ustupovat. Za nimi je zeď nebo účty, které mají zaplatit,“ rozohnil se Středula.

„Musíme se soustředit na pomoc poctivým lidem, podnikatelům. Jestli to neuděláme, budou tady sociální bouře, a to doufám, že si nikdo rozumný nepřeje,“ dodal Středula.

Na co si dát pozor

I podle Švejnara jsou pro lidi ekonomická témata důležitá. „Inflace, která je neočekávaná. Pak je tu chudoba pro řadu lidí, kteří se do ní dostali a mají velmi těsné rozpočty. Máme tu ale i politické faktory – krize na Ukrajině. Je to celá škála věcí, ale domácí jsou nejdůležitější,“ má jasno ekonom.

„Myslím, že dolní třetina obyvatel na tom je velmi špatně. Je načase, aby vláda zaujala postoj a opatření, které alespoň dočasně lidem na této úrovni pomohou překlenout nebezpečnou oblast, ve které jsme, abychom se nedostali do recese. Tady je velké nebezpečí, že agresivním zvyšování úrokových sazeb by recese mohla nastat. Na to pozor,“ varoval Švejnar.

Středula, který chce kandidovat na prezidenta, aktuálně sbírá podpisy. Celkem jich musí nasbírat minimálně 50 tisíc. „Jsem na tom velmi dobře. Co prožívám, je naprosto euforické. Troufl bych si říct, že je mohu počítat na tisíce,“ prozradil průběh akce Středula.

„Myslím si, že to je velice hezký proces, tak bych vám přál, abyste si to užil. Myslím, že máte velice dobrou šanci,“ řekl Švejnar, který v minulosti na prezidenta rovněž kandidoval.

Zdroj: CNN Prima NEWS