Americká ekonomika zelená. Daří se jí to lépe než Evropě, správně stimuluje své firmy

Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešily obavy z recese, které se ale nakonec nenaplnily. Naopak – americká ekonomika prokázala obdivuhodnou odolnost. V čem se od ní může Evropa přiučit jako celek a v čem jednotlivé státy při nastavování měnové politiky a fiskálních stimulů? V pořadu Řečí peněz vysvětluje Jan Švejnar, profesor Kolumbijské univerzity a zakladatel CERGE-EI.

Američtí ekonomové oceňují fiskální stimuly, které pomohly v zemi odvrátit recesi. Prezident Joe Biden přijal zákon o snížení inflace, takzvaný Inflation Reduction Act, který vyčlenil 369 miliard amerických dolarů na investice do energetické bezpečnosti v příštích deseti letech. Je proto mimo jiné považován za přelomový právní předpis USA v oblasti klimatu.

„Americká ekonomika zelená. Evropa dlouhou dobu říkala, že s námi Amerika nedrží krok a dostatečně neinvestuje. Nyní je to naopak. Evropa si dokonce říká: ‚Pozor, aby nás nepředběhla‘,“ soudí ekonom Švejnar.

Systém podpory zelené ekonomiky není ale ve Spojených státech amerických postaven na nařízeních, ale stimulech. To znamená především fiskální či daňovou podporu nebo dotace.

„Firmy se toho chytají. Dokonce i některé evropské podniky se už stěhují do Ameriky, aby toho využily,“ podotýká ekonom.

Dovolit si Green Deal?

V Evropě tuto strategii představuje takzvaný Green Deal, který se jako bumerang vrací s argumentací, že si ho Evropa nemůže dovolit. Nicméně například podle analytiků německé pojišťovny Allianz je zásadním rizikem pro Evropu právě nárůst antienvironmentálních postojů.

„Odklonění smysl nedává. Samozřejmě, že se to musí uskutečnit v rozumném tempu. Vidíme ale, že Amerika v tomto jednom zákoně jede dopředu velice prudce,“ upozorňuje Švejnar.

Klíčem k úspěchu jsou podle něj už zmíněné stimuly a i fakt, že se na tvorbě zákona mohly firmy samy podílet.

„Kdyby Evropa šla touto cestou, tak více podniků naskočí do vlaku, budou se angažovat a Evropa může stejně jako Amerika postupovat poměrně rychle. Nevyužitý potenciál k tomu má dokonce větší než Spojené státy,“ uzavírá Švejnar.

Zdroj: Český rozhlas, autoři: Václav Pešička,fos