Rozhovor s Janem Švejnarem pro zpravodajství Seznam.cz (zveřejněno 26. 10. 2016)
Rozhovor si můžete poslechnout zde.
Profesora ekonomie Jana Švejnara velmi překvapilo, že by podle průzkumu veřejného mínění mohl být jedním z vyrovnaných soupeřů Miloše Zemana v příští prezidentské volbě.
„Je to neočekávané, protože nekandiduji,“ připomněl však také v první reakci, že nyní pro něj prezidentská kandidatura není tématem, nad nímž by přemýšlel.
V anketním rozhovoru k volbě příštího prezidenta však několik postřehů k nynější hlavě státu či k prezidentskému úřadu sdělil.
Uvedl, že situace ve světě a v Evropě důležitost příští prezidentské volby zvyšuje.
„To, kdo bude příštím prezidentem, předurčí, kam se naše země bude ubírat příštích několik desetiletí,“ řekl Jan Švejnar, který na prezidenta kandidoval už v roce 2008 v nepřímé volbě a jenom těsně prohrál s Václavem Klausem.
Říkáte, že prezident určuje, kam se země ubírá. Jak to určuje Miloš Zeman?
Problém je, že je to člověk, který nikdy nebyl moc v zahraničí, není zván na státní návštěvy. Máme prezidenta, který není velkou silnou osobností, jež by mohla předurčit, že naše země bude součástí té části Evropy, která bude perspektivní, která půjde konjunkturálně nahoru. Byl jsem velmi kritický, když se velmi pozitivně vyjádřil, jak by se naše země mohla otáčet na Východ směrem k Rusku a zpochybňoval naše vazby na spojence – ať už v Evropě, v Americe nebo v NATO.
Pokud byste se nakonec přece jen rozhodl pro kandidaturu, kde byste pro ni hledal podporu? U politických stran nebo mezi občany?
Znovu zdůrazním, že se tím nezabývám, ale otázka je to správná. Já jsem kandidoval v roce 2008, a i když to tehdy byla nepřímá volba, jel jsem do regionů a mluvil s lidmi. Bylo to důležité pro mě, bylo to důležité pro spoluobčany, aby věděli, co vlastně představuji, jaký je můj program a tak dále. Tak si myslím, že to by samozřejmě musela být nedílná součást kampaně.
Kdybyste byl prezidentem republiky, komu byste dal státní vyznamenání?
Zase připomínám, že nekandiduji, ale myslím si, že prezident by v tomhle měl být velice přímočarý, jasný a mít vysoké standardy. Vyznamenání by mělo jít lidem, kteří mají velké zásluhy, kterým stát dluží mnoho na tom, jak si vede. To by byl princip, který bych zastával.
A kdybyste měl rozhodnout, zda státní vyznamenání dostanou například bratři Mašínové?
Na to jsem byl tázán už v roce 2008. Jsou to lidé velmi stateční, ale též velmi kontroverzní. V jejich akcích zahynuli někteří nevinní. Jsou to lidé, kteří si zaslouží uznání za to, co udělali, ale jelikož tam byla tak kontroverzní situace, sám bych myslel, že by to nebylo na tak vysoké státní vyznamenání.
Co si myslíte o udělování milostí?
Měla by to být výjimečná záležitost. Měli bychom mít důvěru k soudům, kde zdejšímu systému justice a prezident by měl intervenovat jenom ve výjimečných situacích.
Co říkáte kauze červených trenýrek? Měli by pachatelé za takovou věc jít před soud?
Myslím, že musíme mít smysl pro humor a že jestliže je něco takového vyvěšeno a je v tom kritika prezidenta, měl by to prezident vzít s humorem a neměl by se obracet na soudy.
Na Hradě jsou dnes zvýšená bezpečnostní opatření, návštěvníci procházejí kontrolami, stojí tam vojáci se samopaly. Považujete to za nutné?
Já jsem to nestudoval. Ochranka musí být důkladná, ale na druhé straně by měla být co nejméně nápadná. Nekladl bych důraz na to, aby byla viditelná, ale aby byla pečlivá.
Kdybyste se prezidentem přece jen stal, bylo by vaše sídlo na Pražském hradě nebo v Lánech?
Kdokoli se stane prezidentem, měl by vykonávat funkci prezidenta a být tudíž na Hradě, kde může pracovat. No a pak být ve světě a republiku seriózně reprezentovat. Tudíž by to mělo být mezi Hradem a dalšími metropolemi důležitých světových zemí.