Dosáhl jsem víc, než se čekalo (rozhovor s J. Švejnarem)

Datum: 16.02.2008, Lukáš Dolanský (Lidové noviny)
Současný prezident jen velmi těsně obhájil svůj mandát. To je výsledek, který asi nikdo neočekával. (…) Chtěl bych také poděkovat všem občanům, kteří mi dali svou podporu, a samozřejmě také politickým stranám, které mě podporovaly.

Po vyhlášení výsledků vypadal Jan Švejnar spokojeně. Když se ho novináři ptali, co bude dál, naznačil, že by možná v české politice zůstal. Zatím ale není rozhodnutý, jakým způsobem: „Poznal jsem politiku zevnitř. A to je zkušenost, kterou bych jinak nepoznal,“ říká.

Jaký máte pocit z volby?
Pocit z toho mám velmi dobrý. Myslím, že jsme dosáhli víc, než co se očekávalo. Současný prezident jen velmi těsně obhájil svůj mandát. To je výsledek, který asi nikdo neočekával. A také je to v Evropě poměrně neobvyklé. Když si vezmete prezidenty, kteří obhajují mandát a které volí parlamenty, většinou vyhrávají přesvědčivě a suverénně. Takže my jsme vstoupili na politickou scénu a dosáhli jsme výsledku, který je více než pozitivní, takže to vidím jako velmi dobrý výsledek. Chtěl bych také poděkovat všem občanům, kteří mi dali svou podporu, a samozřejmě také politickým stranám, které mě podporovaly. A v neposlední řadě svému týmu, který byl vynikající. A samozřejmě také své rodině, která mně dala velkou podporu.

Zůstanete v české politice?
Teď si dám především oddych, protože jsem tvrdě pracoval. Takže si dám nějakou dobu oddych a pak se uvidí. Zavčas vám dám vědět.

Vaše manželka již dříve uvedla, že to zkusíte i příště. Takže v roce 2013?
Tak pokud to říkala manželka… (smích) Ale kdo ví, uvidíme, co bude v budoucnu.

Jste zklamaný z toho, že vás nakonec nepodpořili komunističtí zákonodárci ?
Ne, já si myslím, že to vyjadřuje i jejich situaci ke mně. Myslím, že to je výsledek, který je úplně v pořádku.

Je něco, co vám ta zkušenost dala?
Rozhodně mi to dalo hodně. Byla to velice dobrá zkušenost. Já si velice vážím toho, že jsem jednak poznal velmi důkladně politickou scénu a jednak jsem měl příležitost mluvit s občany, se stovkami, ne-li tisíci občany ve všech částech republiky. Dodalo mi to především znalosti a odvahu pokračovat dál, ale jak, to ještě nevím.

Nevnímal, jste zákulisní dohody jako negativní věc?
Samozřejmě všichni říkají, že to byl negativní zážitek. Já si ale myslím, že se to musí vidět ze všech stran. Ukázalo se, že jsou zde lidé, kteří mají zájem České republiky velice v popředí, jako svoji prioritu. V Česku je ale stále ještě politická scéna mladá. Musíme ji hodnotit i z toho hlediska. Není to ještě demokracie, která funguje desítky, desítky let. Opakuji: Je to mladá demokracie.

Je něco, co vám to vzalo?
Co mi to vzalo? Pár týdnu života, ale je mnohem víc toho, co mi to dalo.