LN Proč krize tak výrazně dopadla na Evropu a ekonomika eurozóny zpomaluje více než ekonomika USA, ačkoli se Evropa mohla lépe připravit?
Je pravda, že Evropa nyní zpomaluje velmi rychle. A je zřejmé, že Evropa možnost recese podcenila. To vidíme i u nás.
LN Proč se podle vás Evropa lépe nepřipravila na možnost dopadů krize?
Problematické je, že Evropa je méně pružná než Spojené státy a je také velmi otevřená okolním vlivům. Druhým problémem pak je, že Evropská centrální banka je konzervativnější, než je tomu v USA, a proto přistupuje pomaleji ke snižování úroků. A třetím problémem je, že Evropa je stále ještě méně koordinovaná než USA.
LN Proč se ekonomika České republiky vyvíjí opačně než v eurozóně? Ačkoli trh očekával zpomalení, hospodářství nečekaně zrychlilo.
Jsou zde dvě výhody české ekonomiky: je poměrně malá a zároveň je místní produkce stále ještě v porovnání s eurozónou na nižší cenové úrovni.
LN Jaký si myslíte, že čeká ekonomiku eurozóny výhled do budoucna? Jak dlouho bude podle Vás trvat, než se odrazí ode dna?
Očekávám, že větší evropské země budou v nejbližší době v recesi a nepůjde to tak rychle, než se vrátí zpět k růstu. Předpokládám, že to bude trvat čtyři až pět čtvrtletí. Na druhou stranu menší země, jako je Česko, se zřejmě do recese nedostanou, ale jejich růst bude pomalejší, než tomu bylo doposud.
LN Co očekáváte od nynějšího zasedání skupiny dvaceti nejvyspělejších zemí světa G20?
Myslím, že je důležité, aby summit ve Washingtonu přišel s koordinovaným přístupem. který by ekonomikám pomohl. Jsem ovšem skeptický a myslím, že výsledkem zasedání bude spíše nějaké prohlášení.