Co čekat od kandidátů na prezidenta USA? Vítězství kterého z nich by přineslo větší klid na trhy? A jak se bude pod taktovkou jednoho či druhého dařit (nejen) americké ekonomice? V rámci prvního speciálního vysílání k americkým volbám investicniweb.cz vyzpovídal Jana Švejnara, profesora na Kolumbijské univerzitě, předsedu výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a ředitele think-tanku IDEA.
Co zaznělo:
- O výsledku voleb rozhodne několik faktorů, zejména jak budou hlasovat ženy či jednotlivé etnické minority.
- Trumpem slibovaná cla mohou být problémem pro mezinárodní obchod. Velké celky (USA, Evropa, JV Asie) by to nějak zvládly, ale v řadě dílčích oblastí a sektorů by to vyvolalo velké problémy. Nižší daně jsou sice pro Američany lákavé, ale mnozí si neuvědomují, že kvůli clům a s nimi souvisejícímu zdražování někde jinde zaplatí více.
- Ne pro každý byznys by celní ochrana americké výroby byla pozitivní. Příkladem je automobilka Ford Motor, která již více prodává v Číně než v USA.
- Harrisová chce pokračovat v boji s inflací, respektive v prevenci jejího nového nárůstu, a plánuje vyšší daně. Zároveň Američané nadále (oprávněně) vnímají ceny jako silně zvýšené.
- Postoje ke konfliktu na Ukrajině mají prezidentští kandidáti rozdílný, v případě Číny se víceméně shodují na relativně tvrdém postupu. Podstatný je postoj vůči NATO. Pro alianci se Trump jako prezident jeví jako větší „hrozba“.
- Akciové trhy podle všeho zohledňují očekávání vítězství Donalda Trumpa, Kamala Harrisová je zároveň více „napojena“ na moderní trendy v ekonomice (obnovitelné zdroje, technologický sektor).
Zdroj: investicniweb.cz