Jan Švejnar v rozhovoru pro Investiční web. Celý svět 2. dubna se zatajeným dechem sledoval Donalda Trumpa. Ten tentokrát dostál svým slibům a oznámil „reciproční“ cla na dovozy do USA. Vedle 25% tarifu na auta, která nejsou vyrobená v USA, zavádějí Spojené státy plošné clo ve výši 10 % na veškerý dovoz, většiny zemí se ale týkají vyšší sazby. Co bude následovat? To jsme probrali s Janem Švejnarem, profesorem na Kolumbijské univerzitě, předsedou Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a ředitelem think-tanku IDEA.
Co zaznělo:
- Svět se probudil do obchodní války, velká část zemí zavede odvetná opatření. Evropa má velkou sílu ve vztahu k americkým technologickým firmám.
- Lze očekávat, že během vyjednávání EU s Donaldem Trumpem dojde ke snížení cel. V různých oblastech obchodu budou ale vyjednávání různě dlouhá.
- Prezentace výpočtu tarifů byla teatrální, nejedná se o žádnou vědeckou metodu.
- Velké technologické firmy si Donald Trump nechce znepřátelit. Toho musí Evropa využít. Klíčové je, aby vyjednávala jednotně.
- Tlak na přesun výroby do Spojených států je sice možný, k tomu samému ale mohou přistoupit Čína nebo Evropa. Otázka pak je, jaký by byl výsledek.
- Jednotlivé ekonomiky jsou schopny existovat samostatně, ale s mnohem nižší životní úrovní, než kdyby spolupracovaly.
- Kurz měny se nedá dobře předvídat, v tomto případě je to prakticky nemožné.
- Centrální banky musejí brát v potaz, že by mohlo dojít k ekonomickému poklesu, zároveň ale nechtějí dopustit novou vlnu inflace. Budou to mít složité.
- Státy se budou snažit ekonomiku rozhýbat, trhy ale budou sledovat, zda fiskální politika není příliš nezodpovědná. Pokud bude, budou chtít investoři prémii.
- Až Donald Trump dokončí své celní tažení, začne se opět více zaměřovat na vliv USA ve světě z pohledu geopolitického. To jsou témata jako Grónsko, Kanada nebo Ukrajina a její suroviny. Vyloučit nelze nic.
Zdroj: Investiční web