Inflace v prosinci byla 6,6 %. Ekonom Švejnar řekl, kdy zdražování zpomalí

Jan Švejnar v komentáři pro Nova.

Inflace v prosinci dosáhla míry 6,6 %. Podle ekonoma Jana Švejnara ale v letošním roce zpomalí. Může za to podle něj vývoj ve světě. Kvůli tomu, že Česká národní banka (ČNB) zvýšila úrokové sazby, hrozí ale zvyšování nezaměstnanosti a horší konkurenceschopnost menších českých firem, varuje Švejnar.

Podle ekonoma Jana Švejnara můžeme očekávat v druhé polovině roku zpomalení zdražování. „Inflace je u nás převážně importovaná. Takže kopíruje to, jak probíhá ve světě,“ řekl. S předpokládaným snižováním ve světě by tak podle něj měla klesat i u nás.

Kroky vlády Petra Fialy (ODS), která slibuje snižování výdajů státu, budou mít podle Švejnara na inflaci pouze malý dopad. „Často si lidé neuvědomují, že ta inflace je celosvětový fenomén. Naši činitelé to ovlivní jen do malé míry,“ upozornil.

Efekt snižování výdajů státu se zároveň bude křížit s kroky ČNB. „To, že Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby, má vliv na náklady podniků. Ty se to poté snaží přenést na zákazníky. Tam, kde se jim to podaří, přispívá to k inflaci,“ poznamenal.

Zdražovat podle něj na začátku roku budou všechny suroviny, které dovážíme. Kvůli cenám ropy a zemního plynu by se tedy měly nadále zvyšovat ceny například pohonných hmot či energií. Zdražovat můžou ale i čeští výrobci. Zvýší se jim totiž cena materiálu.

V průběhu roku by ale pro české domácnosti měla přijít dobrá zpráva. Například ceny potravin by mohly přestat růst současným tempem. „Tím, jak se bude inflace snižovat ve světě, musí klesat i u nás. Jsme velmi otevřená ekonomika a nemůžeme mít ceny příliš odlišné od zahraničních,“ myslí si.

V prosinci byla míra inflace 6,6 procenta. Oproti listopadovým šesti procentům tak stoupla. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V Česku se může zvedat nezaměstnanost

„Tím, jak mají úrokové sazby negativní efekt na výrobu, znamená to i negativní vliv na nezaměstnanost. Její míra se může zvýšit,“ varuje Švejnar. Ačkoli momentálně není v Česku vysoká, stále je vyšší, než byla v roce 2019. „Stále jsme na vyšších číslech než před pandemií,“ dodal.

„Bude se to týkat malých a středních podniků,“ uvedl Švejnar. Velcí zaměstnavatelé, jako je například Škoda Auto, by výrazně snižovat počet zaměstnanců neměli. „Nadnárodní firmy si půjčují kdekoli na světě a v eurozóně úrokové sazby nestoupají, jsou stále na nule,“ vysvětlil.

Malé a střední podniky tuto výhodu nemají. „Půjčují si u nás, takže to razantní zvýšení úrokových sazeb bude mít efekt. Promítá se jim to totiž do nákladů a jsou méně konkurenceschopní vůči například slovenským či německým podnikům,“ upozornil.

Menší firmy podle Švejnara zároveň poškozuje posilování koruny. „Ceny našich vývozců jsou vyšší. To naše výrobce hendikepuje,“ myslí si Švejnar.

Zdroj: tn.cz