Jan Švejnar: Jsem pro podporu sociálně slabých, tu nezajistí trh

Datum: 28.01.2008, Hynek Jordán (E15)
Prezidentský kandidát Jan Švejnar má v posledních týdnech nabitý program.

Jezdí po republice a přesvědčuje občany o svých kvalitách, vede jednání s politiky nebo dementuje zprávy, že by byl proti americkému radaru v ČR. „Žádným zásadním způsobem jsem názor na radar zatím nezměnil,“ řekl Švejnar v rozhovoru pro E15.

* E15: Zkuste procentuálně vyjádřit vaše momentální šance na zvolení?

V současnou chvíli to vidím tak padesát na padesát. Ostatně podobně to vnímá i veřejnost.

* E15: Stále tedy věříte, že můžete prezidentskou volbu vyhrát – i přes usnesení KDU-ČSL o podpoře Václava Klause?

Ano, usnesení je totiž jen nezávazné. Volitelé budou volit podle svého svědomí a já doufám, že dostanu podstatnou část hlasů zákonodárců KDU-ČSL. Stále s nimi vedu jednání, snad je přesvědčím.

* E15: Nepřipadáte si jen jako figurka na šachovnici komunistů vzhledem k jejich avizované taktice o jiném kandidátovi pro druhou volbu?

Myslím, že komunisté dobře zváží komu z nás dvou dají svůj hlas. Jednám s nimi a snad je přesvědčím. Je to věcí několika následujících dní.

* E15: Jak se vám momentálně daří shánět volitelské hlasy?

Neustále diskutuji a vyjednávám jak se zákonodárci, tak se širokým okruhem lidí v politice se pohybujících. Málokdo vám řekne, že získáváte jeho či její hlas, ale trend směřuje k tomu, že získávám čím dál více volitelů, kteří se na mě dívají buď méně negativně, nebo dokonce zaujímají pozitivní postoj.

* E15: Co by byl váš první krok, pokud byste se stal prezidentem?

Samozřejmě bych si nejprve sestavil tým do kanceláře prezidenta republiky, a pak bych vyrazil do zahraničí. Nejprve na Slovensko, tu tradici bych dodržel. Potom k ostatním našim sousedům. A následně do Bruselu.

* E15: Měnil byste nějak prezidentské pravomoci?

Jsou omezené ve srovnání například s americkým prezidentem, ale některé pravomoci jsou u nás naopak velmi výrazné. Jmenování ústavních soudců po schválení Senátem, jmenování členů bankovní rady ČNB dokonce jen dle vlastního uvážení. A do velké míry samozřejmě záleží na schopnostech prezidenta, jakou autoritu si vybuduje – svými názory, svými postoji, svým logickým myšlením. A tuto autoritu si já dokážu získat.

* E15: Václav Klaus i Jan Švejnar jsou liberálními ekonomy. Existují mezi vámi v ekonomických názorech vůbec nějaké rozdíly?

Hodně se lišíme v ekonomickém zázemí, ve vzdělání. Moje přichází ze Západu, jeho je Východní. Ale důležité je především to, že jsem zastánce sociálně-tržního hospodářství. Mám sociální cítění, nebráním se intervencím státu do ekonomiky, které mohou trh povzbudit. Akcentuji podporu sociálně slabých – tu nezajistí čistě tržní hospodářství ani centrálně plánované.

* E15: V únoru vyprší mandát člena bankovní rady ČNB Luďka Niedermayera. Koho byste do této funkce jmenoval vy?

Ještě jsem o žádných jménech neuvažoval, protože o tom rozhodne nejspíš ještě současný prezident. Ale obecně by můj výběr lidí do bankovní rady proběhl až po poradě s různými finančníky, akademiky a vládními experty. Pokud by mi svou radu dal i Václav Klaus, tak bych to přivítal.

* E15: Podle našich zdrojů by mohl být novým členem bankovní rady současný kancléř prezidenta Jiří Weigl. Co si o tom myslíte?

Musel bych se nejprve více informovat o tom, jaké má pan Weigl zázemí jako ekonom a expert na finance, takže momentálně se k tomu nemohu vyjádřit.

* E15: Václav Klaus při minulé prezidentské volbě avizoval, že bude více naslouchat i hlasu komunistických zákonodárců. Nakonec to skončilo jen u několika setkání předsedů parlamentních stran na Hradě. Jak se ke komunistům stavíte vy?

Je to strana, která je vzhledem k volebním výsledkům důležitá. V současnosti prochází určitým přerodem, chce se stát státotvornou stranou. Jsem pro to, aby jak společnost, tak samotná KSČM daly této změně průchod. V budoucnosti uvidíme, zda se komunisté stanou zcela státotvornými. Akceptovat jakékoliv exekutivní angažmá KSČM mohu pouze za předpokladu splnění pěti podmínek, které jsem již dříve zveřejnil.

* E15: Takže v současnosti s komunisty do vlády ještě nepočítáte?

Ne. Myslím, že oni sami nepočítají s tím, že by nyní vstupovali do vlády. Bude jen na komunistické straně, zda se dokáže proměnit. Ale jako důležité vidím rozvinutí celonárodní debaty na toto téma, abychom se s ním už jednou provždy vypořádali.

* E15: Jak vnímáte současné zmatky kolem vašeho společného duelu s Václavem Klausem v Senátu?

Já jsem hlavně rád, že se debata vůbec uskuteční, že Václav Klaus změnil názor poté, co ji dlouho odmítal. Jak tato diskuze bude probíhat, je samozřejmě také velmi důležité. Ostatní senátoři i celý národ by měli mít možnost si vybrat mezi námi dvěma. Proto jsem už dříve přijal nabídku ČT na společný televizní duel 3. února. Jen doufám, že ji příjme i Václav Klaus.

* E15: Máte už připravenou strategii pro debatu v Senátu?

Ano. Především budu přímočarý, budu se vyjadřovat jasně a nepřetvařovat se. Prostě říkat právě to, co si skutečně myslím. Domnívám se, že to je ten nejlepší způsob, jak získat na svou stranu volitele i občany.

* E15: Slibujete zcivilnění prezidentské funkce. Co si pod tím má člověk představit?

Je jistě důležité mít určité státní symboly a ty bych samozřejmě dodržoval, protože jsou pro národ důležité. Ale prezident by měl být hlavně člověk, který je lidem co nejblíže – chápe je a rozumí jim. Hodlám po svém případném zvolení vytvořit strategii, jak být k lidem přístupnější.

* E15: Mluvil jste o symbolech. Václav Klaus je také zastáncem tradic. Přesto jednu tradici přerušil. Jedná se o prezidentské Te Deum v katedrále sv. Víta. Vy byste se ho zúčastnil? Váš názor možná ovlivní lidovecké volitele.

Já s tím nemám žádný problém. Absolutně nevím, proč bych neměl navázat na tradici Masaryka, Beneše nebo Havla. Patří to k prezidentské volbě a já bych v této tradici pokračoval.

* E15: V médiích se objevily spekulace, že jste změnil názor na americký radar. Jste tedy nyní proti jeho umístnění v Česku?

Čekal jsem, kdy tu otázku položíte. Od počátku jsem říkal, že radar „ano“. Žádným zásadním způsobem jsem názor zatím nezměnil. Ale situace kolem radaru se vyvíjí, je tu mnoho nových informací, a tudíž kandidát na prezidenta musí tato nová zjištění brát v úvahu a svůj názor dále vyvíjet. Jakákoliv naše rozhodnutí musí být v souladu s postoji Severoatlantické aliance, které je Česká republika členem. Takže zdůrazňuji, že bychom měli nadále vyjednávat, koordinovat a zjišťovat názory našich partnerů a pokusit se vyjednat takové podmínky, které budou pro nás výhodné.