Koalice ČSSD, lidovců a zelených by lidem prospěla

Datum: 03.06.2008, Jiří Ovčáček (Právo)
krátký komentář k aktuální situaci ČSSD.

* Na programové konferenci ČSSD jste mluvil o případné nové opoziční smlouvě. Je tomu tak, že před touto variantou varujete?

Zdůrazňoval jsem, že je potřeba o tom uvažovat předem a uvažovat, za jakých podmínek by něco takového bylo pro velkou část občanů přijatelné. Protože minule to bylo viděno kriticky. Čili tady jsem varoval a říkal jsem, že to musí být programově a principiálně jasné. Dal jsem to do kategorie rozcestí či možných úskalí.

* Hovořil jste o důležitosti politického středu. Myslíte, že by měla ČSSD posilovat spolupráci s lidovci a zelenými s vidinou koaličního partnerství?

Ano, myslím, že rozhodně je zde pravděpodobnost a možná podstatná, že pokud by byla ČSSD nejsilnější stranou po příštích volbách, snažila by se s těmito dvěma stranami vytvořit koalici. A  tudíž je dobré už nyní s nimi udržovat korektní vztahy, protože by České republice a všem občanům rozhodně prospělo, kdyby takovéto uskupení bylo schopno akce a dobré komunikace.

* Vyplývá z toho tedy, že pokud se soc. dem. bude orientovat na politický střed, měla by se odpoutat od KSČM?

Přesně tak. Naznačil jsem to, protože si myslím, že v nynější době propojení s komunisty by pro ČSSD nebylo vhodné, mělo by to negativní dopady. Proto si myslím, že možné propojení se středovými stranami by bylo pro soc. dem. a její perspektivu mnohem blahodárnější.

* Čeho by se měla ČSSD nejvíc vyvarovat?

Zatím soc. dem. vede ve veřejném mínění, ale myslím, že aby se opravdu stala stranou pro voliče přitažlivou, potřebuje mít pozitivní vizi. Nestačí se negativně vymezovat vůči hlavním protivníkům, je potřeba získávat občany pro svůj program. Hlavní výzva v naší republice a ve světě je globalizace. Strana, která na ni odpoví nejlepším způsobem pro občany, získá velkou podporu. V tomto má soc. dem. výhodu, protože je součástí největšího globálního hnutí.

* Jaký je váš názor na založení sdružení „Přátelé Miloše Zemana“ a vyjádření expremiéra k možné prezidentské kandidatuře?

Miloš Zeman je samozřejmě velmi schopný člověk. Je to zajímavá myšlenka, ale nemám žád -nou informaci, takže to nedokážu více komentovat.