Nechci nyní kamkoli kandidovat

Datum: 3.3.2010 Jiří Vavroň (Právo)
Rozhovor prof. Švejnara o spekulacích kolem kandidatury v květnových volbách.

* Objevíte se na kandidátce ČSSD do Sněmovny ?

Informace o mé údajné kandidatuře vyšla aniž se mne kdokoli ptal, takže to pokládám za novinářskou spekulaci. S představiteli ČSSD si situaci samozřejmě vyjasním, ale podle médií tato zpráva překvapila i šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

* Nejde o daň za to, že po kandidatuře na prezidenta jste se ucházel o post eurokomisaře? Někdo mohl říci – jde po funkcích

To byly případy, kdy jsem myslel, že bych mohl hodně pomoci své zemi. Nepotřebuji se ve funkcích finančně zajistit, ani získat renomé.

V Česku jsem angažován dlouhodobě. Hned v roce 1990 jsem spoluzakládal CERGE (UK) a Národohospodářský ústav (AV ČR), které ve svém propojení dnes představují uznávanou ekonomickou instituci (CERGE-EI). Působil jsem rovněž jako poradce prezidenta a neformálně jsem radil řadě premiérů.

* Spekulace o vaší kandidatuře může mít dva motivy. První – stranám prostě chybí lidé, na které nelze nic vytáhnout. Takže se o ně přetahují.

S demokratickými politickými stranami pravidelně komunikuji. Když mne požádají o radu, tak jim ji dám, což dělám od roku 1990. Jestli je to boj o nezatížená jména nevím. Má to jednu kladnou stránku – jestli jsou ještě politické strany schopné využít znalosti, slyšet i jiné názory, je to dobře. Osobně jsem, opakuji, ale nezadal příčinu, že bych chtěl nyní kamkoli kandidovat.

* Pak je druhý důvod – strany se vás pokusí zobrazit jako člověka bažícího po funkcích, abyste nebyl pro jejich politické protivníky použitelný.

Pokud by to byla pravda, byly by takové úvahy a motivy dosti nešťastné pro mne osobně, ale i pro společnost. Z prezidentské kampaně jsem si odnesl jedno pozitivum, dozvěděl jsem se o sobě všechno. Byl to princip dokonalé lustrace, byla to současně i škola o politických stranách i osobách kolem, kde školným byla ztráta určitých iluzí.