Nejsem Antizeman! Obrat na Východ je ale nebezpečný

Rozhovor s Janem Švejnarem pro pořad Vaše téma.

Na záznam pořadu se můžete podívat zde.

Hostem pořadu Vaše téma byl tentokrát světově uznávaný ekonom Jan Švejnar. Zpovídala ho moderátorka Michaela Šmídová, řeč byla o kandidatuře na prezidenta i zahraničí politice.

Moderátorka nechodila kolem horké kaše a hned se Švejnara zeptala na jeho politické ambice. „Zatím o kandidatuře na prezidenta nepřemýšlím. Nemůžu říct, jestli to nastane nebo ne, zatím to nevím,“ řekl ekonom a bývalý kandidát na prezidenta.

K současné hlavě státu má ale poměrně velké výhrady. „Nejsem Antizeman, ale myslím si, že je velmi nebezpečné, když prezident kritizuje spojence v EU a USA a začne se otáčet na Východ. My bychom měli zastávat pozici, kterou ve světě máme,“ myslí si Švejnar.

„My už jsme to zažili na vlastní kůži a své o tom ví i na Krymu. A měly by to být právě východní a středoevropské státy, které přesvědčí ty západní o tom, že je to nebezpečí, ne naopak,“ doplnil ještě k tématu.

Zeman na Švejnarův účet a otázku případné kandidatury prohlásil, že prezident by se měl k domácím tématům vyjadřovat častěji než jednou za pět let. Narážel tak na fakt, že Švejnar žije a pracuje také v USA.

„To je strašně zajímavé, že si on nebo jeho lidi nezjistili, že tady působím na půl úvazku. V globálním světě to tak funguje, sportovci, umělci i vědci žijí jednou nohou zde a jednou nohou jinde. Abychom byli na špici, musíme to tak dělat. Zeman nikdy nebyl jinde než tady, a tak ho ani nikam nezvou,“ okomentoval nařčení Švejnar.

Zároveň si ale myslí, že Evropská unie opravdu migrační krizi nezvládla. „Není to poprvé, kdy Evropa zažívá velkou vlnu migrace, takže jsem se hodně divil, že nebyla připravena žádná strategie,“ sdělil Švejnar.

Do určité míry to podle něj ovlivnil i fakt, že EU v současnosti nemá velké lídry. „To je vidět i na řešení řecké krize. Řecko představuje 2 % ekonomiky EU, což je skoro zanedbatelná statistická chyba, ale pitvali jsme se v tom dva roky. Silní lídři by přišli s řešením, které by prosadili, a šlo by se dál,“ podotkl ekonom.

Uprchlíci by se ale podle něj neměli házet do jednoho pytle. „Rozlišovat musíme politické a ekonomické migranty a pro oba typy by měla Evropa mít nachystanou rozdílnou politiku. V současnosti přibývá seniorů a naše společnost není udržitelná. V tom by mohlo začlenění migrantů pomoci,“ uvedl Švejnar.

„Je ale potřeba mít národní diskuzi, do jaké míry chceme být multikulturní, nebo si držet jen svou kulturu. Jsou země, které jsou toho schopny a které ne. Jediné, co vyvolává větší spory, je pak rychlejší a větší míchání kultur,“ prohlásil ekonom.

A vyjádřil se ke světové politice a volbám v USA. S dvojím občanstvím může totiž Švejnar volit i tam. „U Trumpa je problém jeho nepředvídatelnost. Má dost extrémní názory, které mohou sahat jakýmkoliv směrem. V tomto ohledu je Hillary Clintonová přijatelnější a její volbou můžeme zabránit větší katastrofě,“ uzavřel Švejnar.