„Nevzdávám to,“ říká Švejnar

Datum: 11.02.2008, Ivana Svobodová (Mladá fronta Dnes)
Nehodlám odstoupit. Dostal jsem vyjádření od všech stran a klubů, které mě dosud podporovaly, že mne podpoří i v druhé volbě.

* Chce se vám dál? Pokračujete určitě?

Ano. Pokračuji, měl jsem to v plánu od samého začátku.

* Máte dál podporu zelených? Pokud nebude možné sehnat další hlasy, odstoupil byste?

Nehodlám odstoupit. Dostal jsem vyjádření od všech stran a klubů, které mě dosud podporovaly, že mne podpoří i v druhé volbě.

* V pátek večer byly po druhém kole špatně sečteny hlasy. Skrutátorky jich přisoudily Klausovi o dva víc, tedy 142. To by mu ve třetím kole bývalo stačilo. Počítal jste v tu chvíli s tím, že bude zvolen?

Nám už v pátek večer vycházelo, že pro Václava Klause bylo jen 140 volitelů, a ne 142, jak se předběžně uvádělo. Očekával jsem proto, že nebude mít dostatek hlasů, aby vyhrál ve třetím kole. Situace byla velmi napjatá, ale nakonec to tak opravdu dopadlo.

* Zajímá mě, zda i vy sčítáte a přemýšlíte: Ten by mohl být pro mě, toho už nepřemluvíme…

Tuto práci dělá můj tým a pak to se mnou konzultují, hlásí mi to. Sám jsem do toho nezasahoval.

* Kde a jak chcete do pátku sehnat zbývající hlasy?

Během první volby se ukázalo, že jsem kandidátem, který dokáže stmelit široké spektrum. Tudíž jdu do druhé volby s touto výhodou. Otázka bude, zda KDU-ČSL a komunistická strana budou ochotny se pro mě vyjádřit do té míry, že budu zvolen.

* No právě. Půjdete ke komunistům a k lidovcům osobně?

Počítám, že s nimi budu jednat, ale jestli to bude na úrovni celých klubů, nebo na úrovni vedení stran, to zatím nevím.

* Chcete se scházet jednotlivě se zákonodárci, u nichž je předpoklad, že by se k vám mohli přiklonit?

Nepřipravili jsme zatím pro tento týden konkrétní plán, ale nevylučoval bych nyní žádný kontakt. Je důležité mluvit jak s týmy, tak s jednotlivci.

* Chování komunistů je dost nepředvídatelné…

Tím, že mě komunisté ve třetím kole nevolili, ukázali jasně, že mají proti mně značné výhrady. Ale myslím, že pro ně bude těžké najít kandidáta, který by se s nimi plně shodoval a zároveň by měl možnost vyhrát. Jestliže budou realističtí, tak myslím, že by mě volit měli. Jako kandidáta, který je pro ně přijatelnější než Václav Klaus.

* Jak jste se cítil u toho pátečního celodenního handrkování? Lidé u televizních obrazovek byli dost zhnuseni. Neříkal jste si: Proboha, do čeho jsem to vlezl?

Ne, to ne. Zcela chápu občany a jejich rozhořčení, ale možná bych to trochu zmírnil. Nebylo to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Řešily se vlastně tři problémy najednou – volba prezidenta, jak postupovat, když jsou dvě komory dohromady, a typ volby.

* A pak taky záhadně zkolabovali tři zákonodárci. Vypadá to na zákulisní hrátky, co myslíte?

Měl jsem dojem, že se toho v zákulisí může dít mnoho. Ale na Hradě opravdu vládlo veliké napětí a není vyloučeno, že lidé, kteří nejsou v perfektním zdravotním stavu, mohou onemocnět. Přeji jim brzké uzdravení a doufám, že se v pátek všichni znovu sejdeme ve Španělském sále.

* Kdybyste měl povědomí o tom, že nejde o nemoc, ale o zákulisní domluvy, schvaloval byste to?

Já si především myslím, že to je opravdu nemoc, i když to nemohu vědět určitě. Doufám, že to nebyly domluvy.

* Kolují zprávy o rozpadu koalice, zelení jsou u ODS v nemilosti. Přemýšlíte o tom, že by mohlo vaše zvolení položit vládu?

Nemyslím že dojde k rozpadu vlády. Není v zájmu žádné ze stran ve vládní koalici, aby několik měsíců před krajskými volbami, které budou důležité, přispěla k rozpadu vládní koalice. Mimo to, volba prezidenta není součástí koaliční dohody, takže k tomu nevidím důvod.

* Seděli jste s Václavem Klausem dva dny vedle sebe. Řekli jste si vůbec něco?

Prohodili jsme spolu před začátkem volby pár slov, potom jsme si na konci potřásli rukou a též prohodili pár slov.

* Zdvořilostních?

Ano, zdvořilostních.