Proč se nemáme jako Němci nebo Rakušané?

Zamyšlení nad výsledky voleb a srovnání s volbami americkými.

Zita Senková (Český rozhlas Dvojka – Jak to vidí)

Nelišíme se od okolních států Evropy i světa. Všude totiž vládne ponurá nálada. Lidi si říkají, že na tom vůbec nejsou líp. Nevidí ani žádnou pozitivní perspektivu do budoucna,“ říká Jan Švejnar. Politici s jednoduchým řešením, s bonmoty a hesly pak prý mají u lidí „navrch“.

Babiš vs. Trump

Takový je podle Švejnara i předseda ANO Andrej Babiš, který prý své názory formuluje jednoduše, často i zkratkovitě. Tvrdí, že současná situace není dobrá a že by našel řešení lepší. Stejně se podle Švejnara chová i Donald Trump, republikánský kandidát na amerického prezidenta.

Trump tvrdí, že Američany ochrání od vnějších vlivů. Tím by ale podle Švejnara postavil jen ekonomické bariéry, které by znamenaly strmý pád životní úrovně. „Teď ale ztrácí podporu i klíčových straníků v Kongresu, takže předpokládám, že vyhraje Hillary Clintonová.“

Máme špatné vlády?

A problém Česka? Chybí nám jasná vize. „Jsme hluboko pod svým potenciálem. Češi jsou přitom velmi pracovití. Pokud si ale srovnáme životní úroveň s Němci nebo Rakušany, jsme jim pořád velmi vzdáleni. To je neomluvitelné. Řízení naší společnosti pořád není dostatečně efektivní,“ zlobí se Švejnar.

Důležité je, aby bylo všem jasné, jak a kam bude země dál směřovat. Kam půjdou investice. „Třeba školství, věda a výzkum potřebují zefektivnit a hodně do nich finančně investovat. Když dáme lidem jasně na vědomí, že jdeme tímto směrem, velmi rychle by to otočilo očekávání správným směrem.“