Prognózy Jana Švejnara

Právě vyšel titulní rozhovor s Janem Švejnarem pro časopis Revue50+.

Počítala jsem to: na Princetonské univerzitě vystudovali dva prezidenti USA, 23 nositelů Nobelovy ceny, tři viceprezidenti, tři astronauti, první dáma USA Michelle Obamová… Těch slavných jmen (fyziků, ekonomů, matematiků, diplomatů, guvernérů, ministrů, spisovatelů…), kteří se prosadili ve světovém měřítku, uvádí Wikipedie osmdesát devět. Mezi nimi jediný Čech – ekonom a pedagog, kandidát na českého prezidenta v roce 2008, prof. Jan Švejnar.

Paní Jiřina Rybáčková vzpomínala v našem časopisu, jak se v době, kdy pracovala na Princetonské univerzitě, stali přáteli, jak při společných večerech zpívali a student Jan Švejnar je doprovázel na kytaru. Na tu kytaru jsem se chtěla zeptat.

  • Mnozí naši emigranti popisovali, že si brali s sebou do emigrace jako jednu z nejdůležitějších věcí svůj hudební nástroj. Také jste si vezl kytaru z Čech?

Když jsme se sestrou v roce 1970 odjížděli, což byl odchod do exilu, musel být zorganizovaný velmi narychlo a nenápadně, jel jsem z Prahy jenom s kufrem, s lyžemi a s kytarou. A s tím kufrem, lyžemi a kytarou jsem pak stále ještě jako sedmnáctiletý přijel i do Ameriky.

Celý článek najdete v tištěném vydání č. 5/2018, ročník XIV. nebo zde:

NM_revue_50plus_20180611_6