Prohlášení Jana Švejnara

Datum: 9.5.2012

9. května 2012, Praha

Dnes jsem předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi oznámil, že se nezúčastním dalších plánovaných diskusních arén společně s místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem.

S takto koncipovaným výběrem stranického kandidáta pro prezidentské volby jsem od počátku nesouhlasil. Potvrdilo se, že otevírá vnitrostranickou debatu, které se nemohu účastnit, protože je to v  rozporu s mojí politickou vizí nezávislého kandidáta a nezávislosti prezidentského úřadu.

S touto svojí vizí jsem počátkem roku seznámil ČSSD, s níž sdílím mnoho společných hodnot a názorů. Vedení ČSSD jsem opakovaně informoval o svém záměru případně kandidovat jako nezávislý kandidát s možnou podporou ČSSD a dalších politických subjektů, nikoliv jako stranický kandidát ČSSD. Tento koncept jsem prezentoval také na grémiu strany,

(16. 3. 2012), kterého se zúčastnil mezi jinými  také místopředseda strany Jiří Dienstbier.  Přesto Jiří Dienstbier a někteří jeho kolegové tvrdí, že jsem nyní změnil názor a využívají  to jako argument ve vnitrostranickém boji,  kterého se nebudu a nemohu účastnit.

Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany a vždy jsem zastával názor, že jedním z mých přínosů pro naší společnost je právě moje nezávislost.

Považuji za správné a odpovědné oznámit svou případnou kandidaturu ve chvíli, kdy budou známa pravidla a podmínky samotné volby prezidenta v prováděcím zákoně, který dosud neexistuje. Považuji i nadále za odpovědné vyhlásit svou případnou kandidaturu ve chvíli, kdy budu disponovat podporou občanů České republiky.

Mé rozhodnutí neúčastnit se krajských akcí ČSSD v krajích nic nemění na mém plánu navštívit během následujících měsíců řadu měst a obcí v ČR s cílem zjistit názory obyvatel naší země,  tak jako jsem to dělal před čtyřmi lety před minulou volbou prezidenta.