Rozhovor Martiny Maškové s prof. Švejnarem na ČRo Rádio Česko

Datum: 21.5.2010 Martina Mašková (ČRo Rádio Česko)
Americký senát schválil historickou reformu finančních trhů.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Je skoro 10 minut po 14.hodině. Začal Svět o druhé Rádia Česko. U mikrofonu je nadále Martina Mašková. Jenom připomenu, že Rádio Česko najdete nejenom na webu na adrese radiocesko.cz, ale také na sociálních sítích facebook a twitter, když za lomítko dáte pojem radiocesko. Americký senát schválil historickou reformu finančních trhů. První od 30.let. Jak doplní náš zpravodaj ve Spojených státech Vít Pohanka, Bílý dům slibuje, že tyto největší změny regulace bankovnictví zamezí v budoucnu finančním krizím. Reforma je jednou z priorit prezidenta Baracka Obamy.

Vít POHANKA, redaktor
——————–
„Naším cílem není trestat banky,“ ujišťuje prezident Obama. Hlavní je podle něj zamezit v budoucnu takovým otřesům finančnictví, které vedly k současné krizi. Proto se mimo jiné mají zpřísnit pravidla pro komplikovaný trh s takzvanými deriváty a počítá se s novým úřadem centrální banky, který na něj bude dohlížet. Právě rizikové chování finančníků v téhle oblasti trhů je považované za jednu z hlavních příčin krize. Mají také vzniknout nová pravidla pro záchranu bank v potížích. Vláda bude mít v ruce nástroj, jak je převzít a likvidovat, aniž by na to musela použít peníze daňových poplatníků. Počítá se i s větší ochranou drobných žadatelů o hypotéky a jiné typy úvěrů tak, aby se spotřebitelé nedostávali do situace, kdy podepisují smlouvy, kterým nerozumějí a nejsou pak schopní půjčky splácet. Senát se teď bude muset na konečné podobě reformy dohodnout se Sněmovnou reprezentantů, která schválila vlastní verzi vloni v prosinci. Prezident Obama podle svých slov nepochybuje, že finančníci a jejich lobisté budou bojovat dál a snažit se regulaci zmírnit. Jenže na straně vlády je většina zákonodárců a také veřejné mínění. Nedávná záchrana velkých bank a finančních institucí před krachem z peněz daňových poplatníků je v Americe pořád v živé paměti a velmi nepopulární. Proti regulaci jsou hlavně republikáni a i když mají v Senátu menšinu, podařilo se jim reformu skoro zablokovat. Jenže jim to nakonec nevyšlo a když už prošla legislativa horní komorou, není pravděpodobné, že se zasekne v konečném dohadovacím jednání se Sněmovnou. „Reforma, kterou nakonec podepíšu, nezadusí sílu volného trhu,“ ujišťuje americký prezident. Zavede prý jen předvídatelná a rozumná pravidla, která zatím chyběla. Podle kritiků – v Kongresu i na finančních trzích – vláda reaguje přehnaně. Zavádí regulaci, která sníží dostupnost úvěrů a omezí zbytečně prostředí, které právě do Ameriky láká investory a umožňuje dynamický růst nejen bank ale celé ekonomiky. I hlasování v Senátu ale ukázalo, že jsou oponenti finanční reformy v menšině. A co je podstatné, nemají podle všeho dostatečnou sílu, aby přijetí nejvýraznější reformy od 30. let minulého století zabránili.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Z Washingtonu zpravodaj Vít Pohanka. Pro prezidenta Baracka Obamu schválení regulace finančního sektoru v Senátu je letos už druhým úspěchem na domácí scéně. Po schválení reformy zdravotnictví. U upevnění Obamovy pozice je přesvědčen i zahraniční redaktor Hospodářských novin Adam Černý.

Adam ČERNÝ, redaktor Hospodářských novin
——————–
Myslím si v zásadě, že ve srovnání především z loňským rokem, kdy se zdálo, že se teprve začíná v té veliké, vysoké, washingtonské a světové politice orientovat, takže teďkom už to zvládl nejenom, abych tak řekl po stránce obsahové, ale i procedurální. Umí i komunikovat s médii. Takže když tohle to sečtu, tak si myslím, že i tenhle ten boj, které svedl a který, zdá se, dobře dopadne po sloučení těch dvou návrhů ze Senátu a Sněmovny reprezentantů, takže to pro něj vypadá ta bilance po politické stránce relativně velmi slušně.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Adam Černý z Hospodářských novin. Na telefonní lince mám profesora Jana Švejnara, ředitele Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě. Dobré odpoledne.

Jan ŠVEJNAR, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě
——————–
Dobré odpoledne.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Pane profesore, Barack Obama tvrdí, že nechce trestat Wall Street. Ale přesto, bude tahle změna v dohledu nad finančními trhy závažným zásahem?

Jan ŠVEJNAR, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě
——————–
Bude to závažným zásahem, ale myslím, že celkově ta reforma bude krok kupředu, protože finanční trhy opravdu byly zasaženy krizí a ukazuje se, že ty finanční trhy opravdu nefungovaly tak dobře, jak se očekávalo. Zvláště ve zlomových situacích. Takže ta reforma je sice dalekosáhlá, ale nejde tak daleko, jak si někteří představovali.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Nebojíte se, že sníží dostupnost úvěrů?

Jan ŠVEJNAR, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě
——————–
Já myslím, že ne, protože ta dostupnost úvěrů, které jsou věrohodné, to znamená splatitelné, ta stále tam bude a úvěry, které byly od samého počátku nesplatitelné, tak tam je lepší, když opravdu nebudou dosažitelné.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Víme, že snahy o regulaci finančního sektoru momentálně jsou společným tématem Spojených států, nebo Spojených států a evropských zemí, koneckonců i dnes se o téhle záležitosti jedná v Evropské unii, protože zasedá expertní skupina, která tyhle věci řeší a teď se čekají také návrhy Německa. Ministr financí německý v této věci mluvil dokonce o větší politické součinnosti Unie. A teď se o této součinnosti, respektive o tom, jak se liší ty regulace v Evropě a ve Spojených státech, o tom jsem mluvila s Adamem Černým z Hospodářských novin, už citovaným kolegou, který o tom řekl:

Adam ČERNÝ, redaktor Hospodářských novin
——————–
Mě připadá, že v Evropě je větší tendence k restrikci a k omezování, zatímco Amerika více sází na tu otevřenost a uvolňování trhu

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Adam Černý. Pane profesore, jak vidíte vy to srovnání míry regulace finančního sektoru v Americe a v Evropě? Jsme tady v Evropě přísnější?

Jan ŠVEJNAR, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě
——————–
Ano, jsme přísnější a myslím, že je nebezpečí, že právě v Evropě půjdeme tak daleko, že omezíme některé i pozitivní fungování finančních trhů. Ten americký princip, ta reforma, která se nyní prosazuje v Americe byla, myslím, hlouběji promyšlena, možná, že nejde dostatečně daleko v některých aspektech, například /nesrozumitelné/ a jiných státem částečně garantovaných hypotečních ústavů, ale ta evropská zase jde možná některé chvíle příliš daleko a ideální by bylo samozřejmě, kdyby se obě strany Atlantiku sjednotily a koordinovaly přístup, protože finanční trhy jsou plně globální. A jestliže bude v jedné části světa regulace, která je odlišná od jiné části světa, tak toho finanční trhy budou využívat a bude docházet k arbitráži, to znamená prostředků z té oblasti, která je příliš regulovaná do té, která je méně regulovaná.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
V čem jde podle vás Evropa příliš daleko?

Jan ŠVEJNAR, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě
——————–
Já si myslím, že je zde větší nedůvěra v takovéto základní fungování finančních trhů a bude snaha jasná z Německé strany například již nyní omezit některé pravomoci a stanovit takovou centrální regulaci. Ten problém je, že i regulátoři sami plně schopni a zvláště nejsou plně schopni nahradit trhy tam, kde ty trhy opravdu působí pružně a flexibilně. Čili tím účelem, který je sledován hlavně ve Spojených státech, jak zamezit tomu, aby trhy přeskočily z té fáze, kde jsou blahodárné do fáze, kde začínají společnosti škodit. Kdežto v Evropě ten přístup je trochu víc, jak opravdu ty trhy i někdy nahradit v oblasti, kde fungují celkem dobře.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
——————–
Jan Švejnar, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě. Děkuji vám za rozhovor. Na shledanou.

Jan ŠVEJNAR, ředitel Centra pro mezinárodní politiku při Michiganské univerzitě
——————–
Děkuji. Na shledanou.