Rozhovor o kandidatuře na eurokomisaře

Datum: 07.11.2009 Kateřina Eliášová (Aktuálně.cz)
„Dovedu si představit, že v situaci, kdy by ODS nemohla protlačit svého vlastního kandidáta, tak že pak vezmou rozum do hrsti,“ odpověděl Švejnar na otázku, zda věří, že by mohla ODS s jeho jménem souhlasit.

A.cz: Jaké portfolio byste chtěl a jaký vliv má samotný kandidát na výběr?

Tradičně si v Evropské komisi vyjednává portfolio samotný kandidát. Jsou zde určitá předjednání, která jsou vedena na úrovni vlád, nakonec ale rozhodnou rozhovory jednotlivců s šéfem komise.

A.cz: Proč byste měl být komisařem právě Vy?

Mám výhodu v tom směru, že jsem ekonomický odborník a Evropa bude potřebovat dát důraz na to, jak vyjít z ekononické krize, ve které se nacházíme. Bude třeba komunikovat s Amerikou. Je řada ekonomických portfolií, ve kterých bych mohl sehrát důležitou roli, stejně jako se to například podařilo bývalému komisaři Mario Montimu v oblasti konkurence a otázek vnitřního trhu.

A.cz: Mluvil jste s Barrosem o možnosti, že byste mohl být komisařem? V současné chvíli pro něj dokonce externě pracujete…

Moji práci pro Barrosa bych s kandidaturou vůbec nespojoval.

A.cz: Celá Evropa v posledních dnech s napětím sledovala, zda český prezident Václav Klaus podepíše Lisabonskou smlouvu. Průtahy s ratifikací se nám prý mohou vymstít, třeba právě v boji o dobré portfolio…

Myslím si, že to tak není. V Bruselu se jedná racionálně. Zájem je na tom, sestavit takový tým, který bude pro Evropu co nejvýhodnější a nejsilnější. Byť připouštím, že reputace naší země utrpěla.

A.cz: Zprvu jste byl kandidátem ČSSD, socialisté ale definitivně potvrdili, že jejich kandidátem je pouze Vladimír Špidla. Myslíte si, že v tom hrál roli fakt, že prý má Špidla šance stát se místopředsedou komise?

Z míst Evropské komise jsem to nikdy neslyšel.

 A.cz: Teď se situace kolem komisaře komplikuje, shoda je pouze na Janu Fischerovi, ale ten komisaře dělat nechce. Naopak Vaše jméno je stále ve hře. Budete jednat přímo s předsedy stran a premiérem, nebo to necháte na politicích, ve Vašem případě na předsedovi strany, která Vás nominuje, Ondřeji Liškovi ze zelených?

Já jsem připraven mluvit jak s politiky, tak s lidmi z vlády. Chci, aby rozumněli mému postoji.

A.cz: Skutečně si myslíte, že by se ODS přenesla přes prezidentskou volbu a byla by ochotna Vás přijmout jako komisaře?

Dovedu si představit, že v situaci, kdy by ODS nemohla protlačit svého vlastního kandidáta, tak že pak vezmou rozum do hrsti. Měli by přemýšlet nad člověkem, který je schopen sjednotit široké politické spektrum, což jsem prokázal právě při prezidentské volbě.