Rozhovor s Janem Švejnarem

Datum: 8.12.2008 Lucie Výborná (ČRo 1 Radiožurnál)
Řeč byla nejen o tom, jak dnes s odstupem hodnotí svou prezidentskou kandidaturu či nakolik se domnívá, že americká politická kultura může být pro tu českou vzorem, ale například i o ekonomické krizi. „Myslím, že jsme teprve v prvním poločase,“ shrnuje svůj postoj Jan Švejnar.

„Po prezidentské volbě jsem rychle přešel do normálního života. Udělali jsme jako tým všechno, co jsme mohli udělat, a tak jsme si nic nevyčítali.“ Tak dnes ekonom a profesor na Michiganské univerzitě Jan Švejnar vzpomíná na svou kandidaturu na prezidenta České republiky. V té jej tenkrát porazil současný prezident Václav Klaus. Jan Švejnar přesto nepociťuje z porážky zklamání. Možnost kandidatury pro něj prý znamenala především velkou příležitost – příležitost k tomu, aby české veřejnosti ukázal, že existuje alternativa ke stávajícímu směřování české politiky.

Jan Švejnar skutečně byl během své prezidentské kampaně prezentován jako nositel změny. Právě to jej pojí s novým prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Na něm profesor Švejnar neoceňuje jen to, že vnesl čerstvý vítr do americké politiky, ale i jeho inovativnost. Fundraising přes internet, moderní formy komunikace s veřejností, důraz na osobní kontakt s voliči – tak shrnuje Jan Švejnar základní stavební kameny Obamovy předvolební kampaně, jež nakonec slavila úspěch.

Právě Barack Obama se stal jedním z témat Dopoledního Radiožurnálu. Americký prezident totiž nastoupil do úřadu v nelehké situaci finanční krize. Jeho hlavní devízou, poznamenává Jan Švejnar, je to, že byl schopen sestavit velmi dobrý tým z expertů bez ohledu na politickou příslušnost. A jaký bude mít nová americká administrativa pravděpodobný recept na ekonomickou krizi? Utahování opasků v prvé řadě – nelze však vyloučit ani dočasně velké výdaje, které budou zaměřeny na stimulaci ekonomiky a zastavení recese, která trvá už přes rok.

O ekonomické krizi byla v Dopoledním Radiožurnálu řeč v prvé řadě. Byl to právě ekonom Jan Švejnar, který už před jejím příchodem zásadní zpomalení ekonomiky předpovídal. A jaká je jeho prognóza nyní? Dno recese odhadnout nedokáže, ale domnívá se, že většina dohadů je příliš optimistická: „Myslím, že budeme šťastní, pokud budeme mít příští rok pozitivní tempo růstu.“

Lucie Výborná se Jana Švejnara ptala i na jeho další plány v české politice. Kandidoval by například znovu na prezidenta republiky? Jan Švejnar odpověděl výmluvně: „Rozhodl jsem se, že budu sloužit České republice, takže pokud by k tomu byla příležitost a příhodné podmínky, tak jsem ochoten znovu kandidovat.“

Jeden ze Švejnarových plánů, jak zlepšit politické prostředí a politickou kulturu v Česku, je založení nezávislého think tanku. K čemu by mělo podobné myšlenkové centrum sloužit? Proč se domnívá, že by Česká republika měla omezit svou závislost na ruské ropě? A má současná ekonomická krize nějaká pozitiva?

Záznam celého rozhovoru s Janem Švejnarem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.