S korupcí se musí bojovat, řekl Švejnar v Brně

Datum: 12.4.2010 Mladá fronta DNES – jižní Morava
Ekonom Jan Švejnar v neděli podpořil stranu Věci veřejné i Stranu zelených. „Přijal jsem pozvání. Rozhodně se uvnitř těchto stran nijak neangažuji,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. V Brně přednášel o ekonomice i úplatcích.

Ekonom Jan Švejnar stihl včera v Brně podpořit hned dvě politické strany. „Jsem angažovaný občan, který chce pomoci své zemi,“ řekl. Když na konferenci Věcí veřejných dokončil projev o ekonomice, úplatcích, slušnosti a vzdělání, sál mu ještě dlouho skandovaně tleskal.

* Jaké problémy jsou pro Jihomoravský kraj nejožehavější? Čím by se měly strany po volbách zabývat?

Prolínají se sem všeobecná témata. Soustředil bych se na funkčnost státu, na lokální úrovni tedy na práci zastupitelstev. Je důležité co nejlépe čerpat evropské peníze a účinně bojovat s korupcí.

* Neztratil předvolební souboj v kraji na atraktivitě odchodem Mirka Topolánka nebo Ondřeje Lišky z kandidátek?

Bude to záviset na tom, jak se současní kandidáti vyprofilují. Ještě se toho může hodně změnit a i tak očekávám velmi zajímavý souboj.

* Vystoupil jste na celostátní konferenci Věcí veřejných jako čestný host. Znamená to, že byste ve straně v případě volebního úspěchu mohl přijmout nějakou funkci?

Zatím jsem přijal pozvání každé demokratické strany, která mě přizvala na konferenci či seminář. V tomto smyslu je to jen jedna ze sérií přednášek. Rozhodně se uvnitř strany nijak neangažuji.

* Ostatně byl jste i na tiskové konferenci Strany zelených. Takže to nesouvisí ani s vyjednáváním podpory na prezidentský post?

Říkal jsem tu, že jsem angažovaný občan. Za tou angažovaností ale zatím není nic specifického. Vidím to spíš jako výměnu a sdílení názorů. Poskytnutí rady tam, kde mě žádají. Se Stranou zelených mám dlouhodobý kontakt od volby prezidenta, takže je zcela přirozené, když se s nimi sejdu v Brně.

* Také jste říkal, že je potřeba změnit politickou kulturu.

Určitě je potřeba větší transparentnost a zodpovědnost politiků. Zaměřit se na funkčnost právního systému a co možná největší omezení korupce.