Šel bych do toho jen na výhru

Datum: 12.9.2012 Jan Brož, Pavlína Wolfová (Mladá fronta DNES)

Známý český ekonom tentokrát na českého prezidenta kandidovat nebude. Nesehnal totiž dost peněz, za které by někdo něco nechtěl. „Kampaň je souboj vlivových skupin, a ne vizí,“ stěžuje si Jan Švejnar.

PRAHA Jan Švejnar včera ráno oznámil, že nebude kandidovat na českého prezidenta. Za zvuků husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci, který zní z amplionu na Václavském náměstí, přicházíme do jeho kanceláře v ulici Politických vězňů a ptáme se, proč.

* Kdy jste se definitivně rozhodl?

Jedeme v přípravách řadu měsíců, kdy jsme dělali průzkumy, analýzy, intenzivní fundraising. Situaci jsme průběžně hodnotili a konečné rozhodnutí přišlo v posledních dnech.

* Mělo na rozhodnutí vliv aktuální politické dění?

Ano. Podstatnější byly dlouhodobé faktory, jak se vyvíjí kampaň hlavních kandidátů, kolik peněz na ni vynakládají. Vzal jsem v úvahu, jak se vyvíjí ekonomická situace ve světě i u nás a kde a jak mohu nejlépe prospět. Byly zde pozitivní faktory, byly zde negativní faktory, a nakonec ty negativní převážily.

* Jaké byly ty negativní?

Začal bych tím pozitivním. Cítil jsem velkou podporu lidí v naší zemi a za to jim děkuji. Mám také perfektní tým, je to tým snů, špičkových odborníků. Troufám si říct, že s nimi bych za normálních okolností volbu vyhrál.

* Jaké jsou tedy negativní faktory?

Je důležité říci, že jsem byl rozhodnut kandidovat za předpokladu, že získám podstatný, i když zdaleka ne dostatečný příslib financí z transparentních zdrojů. V českém prostředí je ale  velmi obtížné sehnat dostatečné prostředky z transparentních zdrojů.

* Míříte na sponzory ostatních kandidátů, o nichž se spekuluje, že za své peníze budou chtít protislužby?

Lidé vám jsou ochotni dát peníze ze svých zdrojů, protože mají občanskou odpovědnost  nebo z přátelství. V opačném případě pak jde o příspěvky, které jsou koncipovány jako velký podnikatelský záměr,  podmíněné explicitními nebo implicitními závazky z minulosti či do budoucnosti.

* Jinými slovy naznačujete, že jste dostal i takové nabídky?

Nikdy jsem nešel za netransparentními zdroji. Mám však obavu, že kampaň se stává soubojem peněz a vlivových skupin. Ne soubojem vizí, a proto jsem se rozhodl nekandidovat.

* Souvisí to s prováděcím zákonem k přímé volbě prezidenta?

Ten zákon umožňuje utratit na kampaň 40 plus 10 milionů. To je přiměřené kampani, která by trvala tři měsíce, ale ne kampani, která bude trvat šest měsíců. Udělali jsme si několik nezávislých marketingových analýz a všechny se shodují, že bude potřeba minimálně 10 milionů na měsíc na marketing, a kde jsou peníze na další výdaje?

* Jak v této souvislosti vnímáte kampaň pánů Zemana a Fischera?

Všude vidíme velké billboardy, ale průhlednost výdajů není jasná. Ukazuje se, že například Miloše Zemana je už nyní hodně přes deset milionů korun, a to ještě nezačala pořádná kampaň.

* Řekl jste, že za normálních okolností byste se svým týmem vyhrál. Co tu není normální?

Je to jen souboj peněz.  Kampaň je však ideově vyprázdněná.

* Kterého z kandidátů byste doporučil voličům místo vás?

To ještě uvidíme. Před volbami zvážím, zda bych někoho z nich podpořil. Jako občan České republiky bych chtěl za prezidenta člověka s bezúhonnou reputací.

* Jak byste charakterizoval českou politickou kulturu z hlediska vaší čerstvé zkušenosti?

První přímé prezidentské volby se odehrávají ve speciální situaci, kdy je mnoho lidí ke stranické politice velmi skeptických. Z toho důvodu vidíme nezávislé a kvazinezávislé kandidáty, kteří získávají velkou podporu a naopak straničtí kandidáti ztrácí.  Další prezidentské volby už možná budou mnohem standardnější.

* A budete v nich kandidovat?

Momentálně bych nic nevylučoval. Teď nekandiduji, ale rozhodně budu dále aktivně působit v České republice.

* Je známo, že spolu s vámi na Kolumbijské univerzitě, kde učíte, sedí ve vedlejší kanceláři Andrés Velasco, kandidát na prezidenta Chile. Ví už o tom, že jste se rozhodl nekandidovat?

Zprávy o mém rozhodnutí se zřejmě nedostaly ještě do New Yorku, natož do Chile. Ale určitě se s Andrésem spojím, chci zjistit, jak je na tom. Vím, že pokračuje a má před sebou velké okamžiky, musí vyhrát v primárkách, a když se mu to podaří, bude mít obrovskou konkurenci na jeho národní scéně.

* Kdo ze stávajících kandidátů na českého prezidenta podle vás zvítězí? Máte scénář jak to dopadne?

Je zatím příliš brzy odhadovat vítěze. Jsem všeobecně vzato optimista. Věřím, že systém přímé volby hlavy státu zajistí, že volby dopadnou dobře. Spíš si kladu otázku jak dobře.

* Říkáte, že jste optimista. V této chvíli působíte spíše jako realista, nemyslíte?

Jsem optimistický realista, co se výsledků volby týče. Jiná věc je, že jsem realisticky zhodnotil situaci a rozhodl jsem se o funkci prezidenta neucházet. Předem jsem si totiž řekl, že do toho půjdu „na výhru“.

* Vypadá to na souboj Miloše Zemana s Janem Fischerem. Nebo myslíte, že se ještě něco stane?

Zeman a Fischer jsou teď favorité, ale je ještě celá řada zajímavých kandidátů, situace se, podle mě, začne tříbit teprve až v listopadu, prosinci.