„Švejnar na Hrad!“ volají Severočeši.cz a žádají občany o mohutnou podporu

Datum: 4.7.2012 Krušnohor 7/2012

Představitelé hnutí Severočeši.cz se sešli na hradě Hněvín s ekonomem světové proslulosti – profesorem Janem Švejnarem. Nabídli mu podporu pro kandidaturu v první přímé volbě prezidenta republiky. Při této příležitosti poskytl host zpravodaji Krušnohor rozhovor.

Cílem neformálního setkání bylo vzájemně se seznámit a prodiskutovat aktuální situaci kolem volby prezidenta republiky a seznámit hosta s hnutím Severočeši.cz i situací v Ústeckém kraji.

Setkání se zúčastnili přední osobnosti hnutí Seveočeši.cz, Sdružení Mostečané Mostu, senátorka Alena Dernerová, kandidáti Severočechů.cz na senátory v letošních volbách do horní parlamentní komory, donátor hnutí Jiří Zelenka, městští a krajští zastupitelé a další hosté – podporovatelé a sympatizanti Severočechů.cz.

„Pana profesora jsme oslovili, nabídli mu podporu, slíbili, že mu pomůžeme sehnat 50 tisíc podpisů občanů, aby mohl kandidovat na prezidenta,“ sdělil úvodem setkání předseda Severočechů.cz. František Ryba. Informoval hosta zároveň o tom, že hnutí vzniklo před čtyřmi lety jako reakce na chování kraje vůči statutárnímu městu Most. „Přitom jsme zjistili, že takových uskupení je více. Řekli jsme si, že bychom je rádi dali dohromady a kraj vedli společně k nápravě poměrů,“ sdělil předseda. „V krajských volbách Severočeši.cz získali osm mandátů, což nebylo málo,

když hnutí existovalo pouhé dva měsíce. Jsme v krajském zastupitelstvu jedinou opozicí,“ dodal František Ryba. Sdělil, že na letošní krajské volby je hnutí daleko lépe připraveno díky několikaleté existenci a získaným zkušenostem. Ty využije i v senátních volbách a rádo by tak učinilo i při volbě prezidenta republiky. Janu Švejnarovi nabízejí Severočeši.cz spolupráci.

Primátor Vlastimil Vozka, předseda Sdružení Mostečané Mostu, na jehož základě Severočeši.cz vznikli, informoval o problémech města Mostu a negativním vztahu kraje vůči němu, o nezaměstnanosti, problematice sociální potřebnosti, existenci sociálně vyloučených lokalit a nepřizpůsobivých občanech, hovořil o těžební činnosti, pohnuté historii města i o vývoji ve velkých podnicích okresu. „Je to vzácná chvíle, kdy sem přijíždí člověk, který má o náš region zájem,“ zhodnotil primátor Švejnarovu návštěvu.

„Po zralém uvážení jsme dospěli k závěru, že lidi nebudou volit nikoho z velkých politických stran. Z devadesáti procent má největší šanci vyhrát právě Jan Švejnar. Je to slušný člověk a navíc ekonom,“ vysvětlil přítomným, proč padl výběr zrovna na Jana Švejnara, donátor hnutí Jiří Zelenka, známý mostecký podnikatel. „Náš požadavek je, aby se slušně choval i nadále a nezapadl mezi ty, kteří v politice už jsou,“ dodal s nadsázkou Jiří Zelenka.

„Děkuji vám za možnost seznámit se s vámi osobně a za možnost diskutovat s vámi. Velice si toho vážím. Zároveň gratuluji hnutí Severočeši. cz k dosaženým úspěchům. Byli jste jediní, kteří jste takto začali. Myslím si, že máme k sobě velmi blízko. Máme stejné hodnoty i chuť po etice chování, po vymýcení korupce. Jsou tady společné výzvy. Velice si vážím vaší nabídky,“ reagoval na obsah vystoupení předřečníků Jan Švejnar.

Po úvodní části setkání následovala více než dvouhodinová neformální debata všech přítomných s hostem.

 Text a foto: Petr PROKEŠ

 

Jan Švejnar: Máme vynikající potenciál – šikovné české lidi

 * Pane profesore, oficiálně jste ještě neohlásil kandidaturu do přímé volby prezidenta republiky a přitom Severočeši.cz vám již vyslovují podporu. Jak to tedy s vámi je?

Je to tak, že kandidaturu velice pečlivě zvažuji. Jde o velmi zodpovědné rozhodnutí. Během léta ho veřejnosti sdělím. Nyní jsem v pilné práci, při níž všechno sleduji, zvažuji, připravuji a hlavně mluvím s lidmi. Pokud se rozhodnu prezidentské volby zúčastnit, pak do ní půjdu s vervou a plným nasazením.

 

* Nejste znechucen čachry machry z poslední volby prezidenta? Nebýt zákulisního jednání, dneska byste přece byl na Hradě.

Znechucen rozhodně nejsem, ale řeknu vám, co bylo na předchozí volbě prezidenta pro mě to pocitově nejhorší. Jako sedící přímo ve Španělském sále Pražského hradu jsem viděl, jak se během přestávek dostávali do sálu lobbisté všeho druhu a mluvili s poslanci. Přesvědčovali je o tom či o onom. To nás mnohé přimělo k tomu, abychom se zasazovali o přímou volbu prezidenta. Její princip je jasný: Zlobbovat národ je daleko těžší než zlobbovat několik poslanců.

 

* Proč uvažujete o využití podpory od Severočechů.cz? Znáte je vůbec?

Severočeši.cz – to je zajímavý model hnutí, které si dokázalo na regionální úrovni poradit s nekalými praktikami a korupcí. Severočeši. cz inspirovali Jihočechy a další k založení hnutí na stejné bázi. Severočeši.cz jsou pionýry v tom pravém – americkém – slova smyslu: začali dělat jako první něco velice dobrého, jsou toho průkopníky. Máme stejné názory, shodujeme se v prioritách i programových cílech. Proto jsem rád, že jsem mohl do Mostu zavítat, abychom si mohli promluvit a blíže se poznat, seznámit se.

 

* Prezident Václav Klaus má negativní postoj k Evropské unii. Jaký postoj k ní máte vy?

Jednoznačně pozitivní – a to z jednoho prostého důvodu. Jako Česká republika můžeme mnoho věcí změnit. Nemůžeme ale změnit to, že jsme v Evropě. Jestliže jsme na tomto kontinentu a jsme středně velká země, která jednou byla na špici a má potenciál opět být vedoucí zemí Evropy, tak bychom se měli zasadit o to, aby si Evropa vedla co nejlépe. Nyní sice prochází krizí, ale pořád je to největší ekonomický celek na světě. Jestliže krizí projde dobře, tak bychom měli být jedním z nejdůležitějších hráčů na celosvětové scéně. Musíme ale být více zkoordinováni a být připraveni na to, že jako Češi budeme hájit své zájmy a jejich prostřednictvím také zájmy Evropy.

 

* Prezident Václav Klaus prohlásil, že by jeho nástupcem ve funkci měl být pravověrný vlastenec, který tady zažil i krušné časy. Vy jste svého času odešel za velkou louži. Nebude to ve volbě nového prezidenta znamenat pro vás minus?

Je to přesně naopak. Je to velké plus. Ve světě jsem získal hodnotné zkušenosti, které člověk, jenž nežil v zahraničí, nemá. Žijeme v globalizovaném světě, takže takové celosvětové zkušenosti jsou potřebné. Například na špičkových univerzitách jsou obrovsky ceněny.

 

* Co řeknete lidem, kteří vám budou vyčítat, že jste cizák, a budou vás označovat za Čechoameričana?

Připomenu jim, že jsem tady vyrůstal v těch nejkrušnějších letech, což byla léta padesátá, kdy zde byl tvrdý stalinismus. Potom jsem zažil velké politické tání a Pražské jaro 1968. Zažil jsem také začátek normalizace. Odešel jsem až na jaře roku 1970. Pravdou je, že jsem v republice nebyl téměř 20 let. Připomenu i to, že posledních 23 let v České republice působím. Na Univerzitě Karlově jsem založil CERGE, což je Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium. Jsem zakládajícím ředitelem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Založil jsem myšlenkové centrum IDEA – Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu. Jsem jeho ředitelem. Vychovali jsme novou generaci ekonomů, která je opravdu na světové úrovni. Jsou to nejlepší ekonomové v České republice. Byl jsem ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla. Jsem členem NERVu – Národní ekonomické rady vlády a stojím v čele Ekonomické rady Asociace krajů České republiky. Jak vidíte, v posledních 23 letech zde působím hodně. Necítím proto, že bych nebyl Čech. Ve světě mě mimochodem za pravověrného Čecha považují. A ještě připomenu jednu věc: Když jsem z Československa odcházel, bylo to do exilu, ne do emigrace, protože jsem věřil, že se sem jednou vrátím a že svými zkušenostmi a znalostmi přispěji ke zlepšení situace v republice, která to bude potřebovat.

 

* Stále učíte na Michiganské univerzitě?

Nyní jsem přešel na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Tam vedu Centrum pro globální hospodářskou politiku. A pokud se mě chcete zeptat na ten přechod, pak je to jako u vrcholových sportovců, umělců atd. Působí doma i venku, což sportovcům, umělcům atd. umožňuje čerpat poznatky a být na světové špici. Je to přínosné pro jedince i celou zemi. Má-li republika obyvatele vzdělané a čerpající aktuální poznatky, rozvíjí se.

 

* Radíte švédské královně nominace na Nobelovu cenu. Jak to bude dál, když se stanete prezidentem? A jak to bude s vaším působením v roli vysokoškolského a univerzitního učitele?

Švédské královské akademii budu radit dál, pokud o to projeví zájem. Jestliže jsem založil CERGE, Národohospodářský ústav a IDEA, samozřejmě bych je podporoval i nadále jako prezident.

 

* Pokud se rozhodnete kandidovat na prezidenta, s jakou představou hlavy státu do volby vkročíte?

Byl bych rád, abychom republiku posunuli kupředu. Jsme velice schopný a pracovitý národ, dokázali jsme mnoho. Je tu ale potíž. Systém politických stran má velké problémy, demokratický systém je nahlodán korupcí. Proto si myslím, že nejdříve potřebujeme vytyčit takovou vizi, strategii a etické roviny, jež přispějí k vymýcení korupce. Je zároveň nutné mít dobrý a funkční právní systém, ve kterém toho docílíme. Máme k tomu všemu vynikající potenciál – šikovné české lidi.