Švejnar získal výroční cenu ekonomického institutu IZA

Datum: 14.4.2015 Magazín týden

Ekonom Jan Švejnar získal letošní cenu bonnského Institutu pro budoucnost práce. Ocenění dotované částkou padesát tisíc eur (1,4 milionu korun) je každoročně udělováno za vědecký přínos na poli ekonomie práce. Švejnar cenu převezme v červnu v Bonnu, uvedl institut v tiskové zprávě.

Institut ocenil Švejnara za jeho výzkum věnovaný přechodu od centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice. Český ekonom podle institutu „zásadním způsobem“ přispěl k pochopení procesů, které transformaci ekonomiky provázejí. IZA také vyzdvihl skutečnost, že Švejnar ve svých doporučeních pro reformy zdůrazňoval nutnost vytvoření funkčního právního rámce.

Ocenění pro Švejnara uvítali i přední světoví ekonomové. „Za svůj příspěvek k našemu porozumění správě, globalizaci a vládní politice, stejně jako mnoha dalším tématům, si tuto poctu velmi zaslouží,“ uvedl americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.

Podle bývalého šéfa ekonomických poradců amerického prezidenta Baracka Obamy Alana Kruegera je Švejnar vhodnou volbou pro letošní cenu IZA. „Práce Jana Švejnara má velký vliv na rozvoj ekonomické vědy, počínaje jeho výzkumem zapojení zaměstnanců do řízení firem až po výzkum hospodářství transformujících se komunistických zemí. Švejnar vlastně pomohl vytvořit celý obor transformační ekonomie,“ uvedl.

Institut IZA byl založen v roce 1998. Pracuje pro něj na tisíc tři sta ekonomů z 45 zemí, kteří se zaměřují na analýzu světových pracovních trhů. Cenu IZA uděluje institut od roku 2002.

Mezi nositeli ocenění jsou například američtí ekonomové Dale Mortensen a Christopher Pissarides, kteří v roce 2010 získali Nobelovu cenu za ekonomii, nebo někdejší šéf ekonomických poradců bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího Edward Lazear.

Jan Švejnar je český ekonom působící jako profesor globální politické ekonomie a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku (Center on Global Economic Governance) na Kolumbijské univerzitě ve státě New York. Patří k zakladatelům pražského institutu CERGE-EI a je předsedou Výkonné a dozorčí rady tohoto společného pracoviště Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy zabývajícího se akademickým výzkumem a postgraduálním vzděláváním.

V Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR v rámci společného pracoviště CERGE-EI před několika lety založil a vede Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který se věnuje analýzám, vyhodnocování a vlastním návrhům konkrétních a aktuálních veřejných politik.
Profesor Švejnar dále působí v Evropské ekonomické asociaci (European Economic Association), Centru pro výzkum hospodářské politiky v Londýně (Center for Economic Policy Research) a Institutu pro studium práce (IZA) v Bonnu. V letech 1992-1997 založil a následně vedl Národohospodářský ústav Akademie věd České republiky. Pracoval dále jako jeden z ředitelů Programu transformace v Centru pro výzkum hospodářské politiky v Londýně (Transition Programme at the Center for Economic Policy Research), editor časopisu Journal of Economic Perspectives, člen řídícího výboru Evropské ekonomické asociace (European Economic Association) a ekonomický poradce českého prezidenta Václava Havla.
Před nástupem na Kolumbijskou univerzitu (Columbia University) v New Yorku vedl Jan Švejnar Institut Williama Davidsona (William Davidson Institute) na Ross School of Business. Působil také jako ředitel Centra mezinárodní politiky (International Policy Center) v Gerald R. Ford School of Public Policy na Michiganské univerzitě (University of Michigan). Před svým angažmá v Michiganu byl Jan Švejnar profesorem na Pittsburské univerzitě (University of Pittsburgh) a na Cornellově univerzitě (Cornell University).