Zvyšovat rozumně dluh v krizi je správné. Ale musíme ho držet a investovat do kvality

Poslechněte si poslední díl Ekonomické inventury. Na výroky předchozích hostů  ekonomického seriálu Českého rozhlasu reaguje Jan Švejnar.

„Dočasně je správné mít rozpočtové schodky a zvyšovat rozumně státní dluh,“ hodnotí kroky vlády v době pandemie Jan Švejnar, ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na newyorské Kolumbijské univerzitě a také ředitel think-tanku IDEA. „Ale musíme být připraveni na to, že v příštích letech budeme dluh vůči HDP držet, nebudeme ho zvyšovat, případně ho snížíme a že budou přebytky, pakliže ekonomiku dostaneme do rychlého chodu.“

„Nejhorší by bylo, kdybychom nenastartovali ekonomický růst, protože jsme příliš opatrní. Potom bychom neměli z čeho hradit rozpočtové deficity a měnit je na přebytky,“ míní Švejnar.

Národní rozpočtová rada ale varuje před strukturou českého rozpočtu, v němž narůstají mandatorní výdaje. „Ano, ta struktura je druhá věc. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby v ní byly více zastoupeny investice do infrastruktury, do kvalitního vzdělání, do kvalitní vědy. A zdůrazňuji to slovo kvalitní. Nemá smysl zvyšovat dluh na něco, co není velice kvalitní,“ zdůrazňuje Švejnar.

Zdroj: Český rozhlas, autor:Václav Pešička