Já bych rezignoval, ale třeba Trump by zůstal, komentuje návrh auditní zprávy Evropské komise Švejnar

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Janem Švejnarem. Ekonom mimo jiné prozradil, co si myslí o EET a daňové zátěži v Česku nebo jak vnímá aktuální situaci ve Velké Británii.

Ekonom Jan Švejnar kandidoval na českého prezidenta a se světem politiky je stále v kontaktu, do žádné z českých stran ale vstoupit nechce. Přestože se čas od času vídá s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a probírá s ním celosvětové ekonomické otázky, o vstupu do jeho vlády nikdy neuvažoval.

Rozhovor můžete také shlédnout zde:

Svou neúspěšnou kandidaturu na prezidenta z roku 2008 považuje za obohacující životní kapitolu, díky které zmoudřel. Tenkrát ho prý překvapilo hlavně to, že proti Václavu Klausovi nebyl nikdo ochotný kandidovat.

Na přímou volbu prezidenta se dívá i s odstupem pozitivně. „Možnost korupce byla při nepřímé volbě ohromná,“ říká při vzpomínce na výhrůžky členům parlamentu, které dřívější prezidentské volby provázely.

Babišův možný střet zájmů

Na předběžnou zprávu auditorů Evropské komise, která se týká střetu zájmů premiéra Babiše, by se podle Švejnara nemělo hledět jako na konečnou. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale řekl, že zjištění Komise jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin.

Ekonom uznává, že pokud by se výsledky předběžné zprávy potvrdily, mohlo by to tak být, ale i tak je podle něho potřeba počkat na finální zprávu, „protože každý je nevinný do doby, než přijde rozsudek.“

„Otázkou ale je, proč to místní orgány neřešily už dřív?“ ptá se ekonom s tím, že ve světě – například v USA – je pravidlem, že se každý člen vlády musí před vstupem do úřadu zbavit svého majetku a převést ho do takzvaného slepého trustu.

Zdroj: Český rozhlas; autoři: Barbora Tachecí, Zuzana Marková